Rekordní růst bitcoinu neustává, překročil hodnotu 8000 dolarů

Kryptoměna bitcoin i nadále pokračuje v růstu na nové rekordy a poprvé překonala hodnotu 8000 dolarů. Vyšplhala se tak až na 8195 dolarů (177 970 korun). Podle agentury Bloomberg to nevypadá na to, že by měl růst polevit. Nejznámější digitální měna tak čelí obavám, že po masivním růstu se vytvořila cenová bublina, která co nevidět splaskne. Od začátku roku cena bitcoinu vzrostla o více než 700 procent. Hodnota bitcoinů v oběhu je vyšší než 130 miliard dolarů (2,8 bilionu korun).

Za posledních osm dnů cena bitcoinu vzrostla skoro o 50 procent, uvedla agentura Reuters.

Přestože podle mnoha skeptiků už je bitcoin ve fázi cenové bubliny, pro část obchodníků na Wall Street představuje až příliš velký majetek na to, aby ho ignorovali. Společnost CME Group, která provozuje největší termínovou burzu na světě, chce od prosince nabízet termínové kontrakty na bitcoin. Manažeři bank Goldman Sachs Group a Citigroup zase oznámili, že zkoumají kryptoměny a technologii blockchain, která je jejich základem.

Ředitel americké banky JPMorgan Chase & Co Jamie Dimon naopak již dříve označil bitcoin za podvod. Řekl, že by vyhodil každého zaměstnance, který s bitcoiny spekuluje.

Bitcoin v poslední době vykazoval nestabilitu kvůli nárůstu počtu lidí, kteří začali přesouvat zájem k alternativním virtuálním měnám, zejména k měně bitcoin cash, která se na začátku srpna oddělila od původního bitcoinu. Měna bitcoin cash v pondělí podle Coinmarketcap.com posílila o dvě procenta na téměř 1195 dolarů, pohybuje se však pod svým rekordem 1388 dolarů z 12. listopadu.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem. Je navržen tak, aby ho nikdo nemohl ovlivňovat, ani vlády a centrální banky. Poslední bitcoiny se mají dostat do oběhu kolem roku 2140.

 

 

Zdroj: ČTK

Rekordní růst bitcoinu neustává, překročil hodnotu 8000 dolarů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Volkswagen vylepšil odhad tržeb i zisku

    Byznys ·

    Německý automobilový gigant Volkswagen počítá s tím, že do roku 2020 navýší tržby o více než 25 procent z rekordních 217 miliard eur (5,5 bilionu korun) loni. V březno…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.