Putin telefonoval s Obamou o Sýrii a Ukrajině, oba prezidenti podpořili syrské příměří

Ruský prezident Vladimir Putin se v telefonickém rozhovoru s prezidentem USA Barackem Obamou vyjádřil k potřebě uzavření syrsko-tureckých hranic. Informoval o tom včera v tiskové zprávě Kreml. Obě hlavy státu jsou pro podpoření syrského příměří a dohodly se, že posílí koordinaci svých akcí v Sýrii včetně činnosti armády zpravodajských služeb.

„Putin zdůraznil, že syrská umírněná opozice se musí distancovat od bojovníků Islámského státu a hranice mezi Sýrií a Tureckem musí být uzavřena, protože tudy přecházejí ozbrojenci a dodávají se zbraně extremistům,“ citovala ze zprávy Kremlu agentura TASS. Oba politici se dohodli, že posílí „operativní reakci“ na případy porušování příměří.

Podle Kremlu byla předmětem debaty i situace na Ukrajině. Putin prý vyjádřil naději, že Kyjev zahájí dialog s proruskými separatisty v Donbasu, vyhlásí amnestii a schválí zákon o zvláštním statusu „lidových republik“ na východě Ukrajiny. Ruský prezident podle TASS vyjádřil naději, že nová ukrajinská vláda přijme konkrétní kroky k realizaci minských mírových dohod o urovnání donbaského konfliktu.

Podle interpretace Bílého domu byla Ukrajině věnována větší část rozhovoru Obamy s Putinem. Americký prezident vyzval Moskvu, aby se zasadila o plnění minských dohod. „Rusko musí dostát svým závazkům, a pak teprve skončí izolace, do níž se (Moskva) dostala vměšováním do záležitostí svého svrchovaného ukrajinského souseda,“ popsal novinářům Obamův rozhovor s Putinem mluvčí Bílého domu John Earnest.

 

 

Zdroj: ČTK

Putin telefonoval s Obamou o Sýrii a Ukrajině, oba prezidenti podpořili syrské příměří Foto: Shutterstock.com: Vladimir Putin

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.