Putin se chce vzdát svého práva na užítí vojsk na Ukrajině

Hlava Ruské federace, Vladimir Putin, podal horní komoře parlamentu návrh na zrušení svého práva k nasazení ozbrojených sil na Ukrajině k ochraně tamního ruskojazyčného obyvatelstva. Podle ruských tiskových agentur to uvedl Putinův mluvčí, Dmitrij Peskov.

„V souvislosti se zahájením třístranných jednání o dané otázce (zastavení bojů na východě Ukrajiny) navrhla hlava státu Radě federace zrušit její usnesení z 1. března roku 2014 o nasazení ozbrojených sil Ruské federace na území Ukrajiny,“ uvedl Peskov. Cílem Putinova rozhodnutí je podle něj normalizace situace ve východních oblastech Ukrajiny.

Usnesení horní komory ruského parlamentu dávalo Putinovi právo použít ruskou armádu na ukrajinském území „do normalizace společenské a politické situace“. Rada federace tehdy reagovala na Putinovu žádost o „ochranu bezpečnosti ruských občanů a krajanů, jakož i příslušníků ruských ozbrojených sil dislokovaných na okupovaném a později anektovaném Krymu.

Dnešní žádostí zrušit dekret Rady federace Putin reaguje na jednání zástupců kyjevské vlády a východoukrajinských vzbouřenců, jež v pondělí vyústilo v dohodu o dočasném příměří platnou do pátečního rána. Zastavení palby je součástí mírového plánu ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, který kromě západních státníků osobně podpořil i Putin.

Ke zrušení sporného a na Západě ostře kritizovaného dekretu o nasazení ruské armády na ukrajinském Krymu Putina opakovaně žádal americký prezident Barack Obama i vedoucí státníci Evropské unie. V pondělí Putin podle prohlášení Kremlu o situaci na Ukrajině telefonicky hovořil s Obamou, s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem a německou spolkovou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Podle informací ruské agentury Interfax Rada federace dnešnímu Putinově požadavku vyhoví už na své středeční schůzi v Moskvě.

Zdroj: ČTK

Putin se chce vzdát svého práva na užítí vojsk na Ukrajině Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Sýrie odevzdala své zásoby chemických zbraní

    Společnost ·

    Sýrie odevzdala poslední zásoby chemických zbraní, jejichž existenci přiznala mezinárodnímu společenství. Oznámila to dnes Organizace pro zákaz chemických zbraní OPCW,…

  2. Česká pošta zvažuje, že se stane bankou

    Byznys ·

    Česká pošta zvažuje, že požádá o vlastní licenci k poskytování bankovních služeb. V roce 2017 jí vyprší partnerská smlouva s ČSOB, která na poštách nabízí služby p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.