První české operační programy pro čerpání peněz z unijních fondů by EK mohla schválit už v dubnu

První čtyři operační programy by mohla Evropská komise České republice schválit na přelomu dubna a května. Po dnešním setkání s eurokomisařkou pro regionální politiku Corinou Cretsuovou to prohlásil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj se nyní čeká na revizi evropského rozpočtu.

"Máme čtyři operační programy ve fázi vysoké připravenosti. Na úrovni Evropské unie nyní musí dojít ke schválení revize víceletého finančního rámce. To se má stát na konci dubna, na to čekáme. Hned pak by mělo následovat schválení těchto čtyř operačních programů," řekl premiér. Které přesně operační programy jsou nejvíce připraveny, premiér nesdělil.

Schvalování dalších operačních programů pak bude podle premiéra následovat ještě během prvního pololetí letošního roku.

Česká republika má ve vyjednávání nových operačních programů výrazné zpoždění. Je jednou z posledních zemí Evropské unie, která nemá ještě schválený ani jeden operační program. Vyjednávání s Evropskou komisí dlouho blokoval chybějící zákon o státní službě a legislativa o procesu EIA v rozporu s evropským právem. Tyto zásadní připomínky Česká republika v minulých měsících odstranila.

Kromě toho měla Evropská komise desítky dalších, převážně technických připomínek. Ještě na konci listopadu ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová varovala, že Česko neplní 70 procent předběžných podmínek komise, jejichž splnění je podmínkou pro čerpání dotací z fondů Evropské unie.

Česká republika může v novém programovém období 2014 až 2020 z různých evropských fondů čerpat až 23,83 miliardy eur (652 miliard korun). V novém sedmiletém období se snížil počet operačních programů, strukturálních je osm. Doplňují je Operační program rybářství a Program rozvoje venkova.

 

Zdroj: ČTK

První české operační programy pro čerpání peněz z unijních fondů by EK mohla schválit už v dubnu Foto: ČTK/Šimánek Vít

reklama

Další články

  1. IBM investuje 3 miliardy dolarů do internetu věcí

    Byznys ·

    Americká technologická společnost IBM oznámila, že založí novou divizi zaměřenou na internet věcí. V následujících čtyřech letech do ní vloží tři miliardy dolarů. Chce…

  2. McDonald's otestuje v Německu a USA dvě novinky

    Byznys ·

    Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's bude v několika provozovnách v Německu a USA testovat dvě novinky. V Německu chce začít nabízet roznášení…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.