Průmyslové zakázky v Německu v září stouply méně než se čekalo

Objem zakázek německých průmyslových podniků v září po srpnovém propadu vzrostl, růst však byl mnohem pomalejší, než se čekalo a posílil tak obavy o zdraví největší evropské ekonomiky.

Německé ministerstvo hospodářství uvedlo, že proti předchozímu měsíci zakázky stouply o 0,8 procenta, zatímco analytici v anketě agentury Reuters čekali nárůst o 2,3 procenta.

„Ta čísla ukazují, že situace v zimních měsících bude pro německý průmysl obtížná,“ uvedl ekonom ústavu VP Bank Thomas Gitzel. Podle něj to vypadá, že sankce vůči Rusku „hluboce znepokojily německý průmysl“ .

Ministerstvo současně zpřesnilo údaje za srpen. Zakázky po revizi v srpnu klesly o 4,2 procenta místo původně uváděných 5,7 procenta.

Zakázky ze zahraničí se v září zvýšily o 3,7 procenta, z toho z dalších zemí eurozóny o 2,5 procenta a mimo eurozónu o 4,4 procenta. Domácí zakázky však o 2,8 procenta klesly.

Za celé třetí čtvrtletí zakázky stouply o 0,1 procenta. To vyvolává obavy, že údaje o ekonomickém růstu za třetí čtvrtletí, které mají být zveřejněny příští týden, budou zklamáním.

Německá ekonomika na začátku roku silně rostla, ve druhém čtvrtletí už ale byla ve fázi poklesu. Někteří ekonomové čekají další pokles i ve třetím čtvrtletí, což by znamenalo, že ekonomika se technicky propadla do recese. V nejlepším případě by podle nich měla stagnovat. Problémy německé ekonomice způsobuje slabý výkon v eurozóně a politické krize v zahraničí.

 

Zdroj: ČTK

Průmyslové zakázky v Německu v září stouply méně než se čekalo Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Týden vědy a techniky: Přímý kontakt s vědou

    ·

    Letošní Týden vědy a techniky s mottem Dotkni se vědy chystá na 500 akcí v různých koutech České republiky. Festival nabídne přes dvě stovky přednášek, čtyřicet výstav…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.