Průměrná lhůta splatnosti faktur se zkrátila o 13 dní

Průměrná lhůta splatnosti faktur českých firem se proti minulému roku zkrátila o 13 dní na 36 dní. V rámci států východní Evropy je však stále nejdelší. Vyplývá to z průzkumu společnosti Atradius, která se zabývá pojištěním pohledávek.

Z celkového objemu faktur je českým firmám pozdě uhrazena čtvrtina. Platí to jak pro faktury vystavené tuzemským, tak zahraničním odběratelům. Proti loňsku se ale snížil počet pozdě zaplacených pohledávek o sedm procentních bodů.

"Největší podíl pohledávek po splatnosti mají české firmy zabývající se velkoobchodem, maloobchodem a také firmy z oboru stavebnictví a návazných oborů," uvedla ředitelka pojišťovny pro střední a východní Evropu Markéta Stržínková.

Průměrná lhůta splatnosti, kterou české firmy poskytují svým zákazníkům, dosahuje 36 dní od data vystavení faktury. Je to pokles z loňských 44 na 33 dní u domácích faktur a z 53 na 38 u zahraničních faktur. Nejdelší lhůty splatnosti poskytují svým firemním zákazníkům české firmy ve výrobním sektoru (v průměru 42 dní), zatímco nejkratší ve finančním sektoru (29 dní).

Průměrná doba inkasa, tedy doba do zaplacení faktury, je u českých firem 40 dní (loni 32 dní). To je mírně pod průměrem zemí východní Evropy (49 dní). Hůře na tom jsou země západní Evropy, kde je průměrná doba inkasa 57 dní.

Výsledky průzkumu zaznamenaly také vysoké procento neuhrazených faktur po více než 90 dnech - pět procent tuzemských a šest procent zahraničních. "Důsledkem tohoto trendu je to, že se v porovnání s loňským rokem průměrná celková hodnota nedobytných pohledávek nahlášená českými respondenty téměř zdvojnásobila. Důvodem odepsání pohledávky bývá nejčastěji bankrot nebo ukončení podnikatelské činnosti firmy," upozornila Stržínková.

Domácí nedobytné pohledávky narostly z 2,8 procenta na 4,5 procenta a zahraniční z 2,2 procenta na 4,2 procenta. Potíže s likviditou uvádějí jako důvod zpoždění plateb tuzemští zákazníci. U nedobytných zahraničních pohledávek za firemními zákazníky většinou selhaly pokusy o vymožení.

Firmy v ČR nabízejí možnost prodeje na úvěr tuzemským i zahraničním firemním zákazníkům výrazně méně než před rokem. Z celkového objemu zakázek dodaných zahraničním a tuzemským firmám jich bylo na úvěr poskytnuto 18 procent (loni 31 procent). Průměrný údaj ve východní Evropě je 57 procent a v západní Evropě 45 procent. Tento trend je pravděpodobně důsledkem nízké poptávky obchodních partnerů v tuzemsku i ostatních zemích EU, kterou české firmy v poslední době výrazně pociťují, dodala Stržínková.

zeměpozdě zaplacené faktury v procentechdoba inkasa pohledávek ve dnech
Dánsko1925
ČR2540
Maďarsko2547
Německo2538
Švédsko2536
Belgie2858
Nizozemsko2940
Polsko2969
Velká Británie3039
Francie3138
Rakousko3145
Švýcarsko3162
Turecko3277
Španělsko3361
Irsko3583
Řecko3563
Itálie3790
Slovensko3940

Zdroj: Atradius/ČTK

Průměrná lhůta splatnosti faktur se zkrátila o 13 dní

reklama

Další články

 1. Čínský ekonomický růst znovu mírně zpomaluje

  Byznys ·

  Čínská ekonomika zpomaluje druhým čtvrtletím v řadě. Hrubý domácí produkt nejlidnatější země světa ve druhém kvartálu letošního roku činil 7,5 procenta, to je oproti před…

 2. Británie plánuje investovat do vývoje motorů

  Byznys ·

  Britská vláda a společnosti z automobilového průmyslu chtějí investovat jednu miliardu liber (30 miliard Kč) do výzkumného centra, které se bude zabývat vývojem nízkouhlí…

 3. Zloději ukradli originály Lutherových spisů

  Společnost ·

  Neznámí zloději v pátek z muzea ve středoněmeckém Eisenachu ukradli tři originály děl náboženského reformátora Martina Luthera, jejichž cena se odhaduje na nejméně 60.000…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.