Premiér Sobotka ujistil Irák o další spolupráci Česka v boji proti IS

Český premiér Bohuslav Sobotka v úterý v New Yorku ujistil předsedu irácké vlády Hajdara Abádího, že je Česká republika připravena dále aktivně pomáhat v boji proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Bilaterální setkání se uskutečnilo krátce po skončení summitu proti IS, terorismu a násilnému extremismu, který se uskutečnil na okraj Valného shromáždění OSN.

Předmětem společného jednání byla zejména aktuální situace v Iráku, který je klíčovou základnou pro působení Islámského státu. Premiér Sobotka při jednání zdůraznil, že Irák může nadále počítat s podporou České republiky v boji proti IS. Po setkání před novináři uvedl, že Česká republika uvažuje o dalších dodávkách munice bojovníkům proti IS v Iráku. Jeho irácký protějšek prý vidí další boj proti IS spíše optimisticky.

Pomoc České republiky v Iráku byla i předmětem úterního jednání Sobotky s americkým viceprezidentem Joem Bidenem. „Viceprezident Biden ocenil aktivní přístup České republiky v boji proti terorismu, především dodávky munice, které posíláme do regionu a která je velmi potřebná v současné fázi boje s Islámským státem,“ uvedl Sobotka v tiskovém vyjádření.

K samotnému summitu proti terorismu Sobotka na briefingu řekl, že boj proti IS může trvat ještě dlouho. Na jednání podle něj zaznělo, že je třeba se věnovat mladým muslimům, aby se nepřipojovali k radikálnímu islámu. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který premiéra na jednáních provázel, upřesnil, že je třeba se věnovat výchově a zaměstnanosti těchto mladých lidí.

Sobotka také zopakoval své přesvědčení, že k řešení migrační krize, které dnes Evropa čelí, je potřeba v první řadě stabilizovat situaci na Blízkém východě, zvlášť v Sýrii. To podle něj přitom není možné bez porážky či dramatického oslabení IS.

 

Zdroj: ČTK

Premiér Sobotka ujistil Irák o další spolupráci Česka v boji proti IS Foto: B. SOBOTKA; Zdroj: ČTK/Zápotocký Aleš

reklama

Další články

  1. Nemoc se neptá, kdo zajistí rodinu. Ptejte se vy!

    Společnost ·

    Česká republika zaujímá přední příčky v počtu onkologických onemocnění. Ze statistik pojišťoven vyplývá, že každý třetí Čech onemocní rakovinou a každý čtvrtý na ni ze…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.