Premiér Cameron chce vyhlásit referendum k EU dříve než plánoval

Britský premiér David Cameron dnes řekl, že by chtěl uspořádat referendum k pokračujícímu členství v Evropské unii dříve, než v roce, jak dosud plánoval. Před středeční schůzkou s kancléřkou Angelou Merkelovou také uvedl, že nevylučuje odchod země z unie, pokud od nich neobdrží reformy, které požaduje.

Přestože si Cameron podle agentury Reuters stále přeje setrvání Británie v EU, tak řekl, že odchod z unie nevylučuje, pokud v EU nedosáhne reforem. Cameron požaduje, aby Británie mohla omezit počet přistěhovalců z ostatních členských zemí. Tyto změny slíbil britským občanům již v minulosti kvůli sílící popularitě protievropské Strany nezávislosti Spojeného království.

Změny ale vyžadují úpravy unijních smluv, k čemuž je potřeba souhlas všech členů EU. Merkelová, s níž hodlá tuto a další otázky ve středu projednat, již dříve ale dala jasně najevo, že nepřipustí, aby se oslabila unijní pravidla pro volný pohyb pracovních sil. Podobně se již vyjádřilo například i Polsko.

 

Zdroj: ČTK

Premiér Cameron chce vyhlásit referendum k EU dříve než plánoval Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.