Potrubní pošta, technologie stará 150 let, zefektivňuje provoz nemocnic i firem

Nový systém potrubní pošty, který využívá Fakultní nemocnice v Plzni, má přes tři kilometry potrubí a denně přepraví až čtyři tisíce zásilek mezi jednotlivými odděleními. Jedinečný systém zásadně urychluje transport vzorků v nemocničním areálu - tam, kde transport dříve mohl trvat až půl hodiny se zkrátil jen na několik minut.

Potrubní pošta, vynalezená před 150 lety, nachází dodnes své uplatnění v různých průmyslových odvětvích. Je založena na transportu pouzder se zásilkami speciálním pneumatickým potrubím. Princip zařízení je i v současnosti stále stejný: přepravní pouzdro je hnáno vzduchem a přepravováno na místo určení pomocí systému výhybek. V nemocnicích se sytém využívá k transportu biologický látek, vzorků, dokumentů, léků a jiného zdravotnického materiálu mezi odděleními.

Systém potrubní pošty Fakultní nemocnice Plzeň stál 15,5 milionu korun. Z toho asi 12 milionů korun pokryla dotace Evropské unie. S desetiletým servisem systému budu stát potrubní pošta celkem 19 milionů korun.

Zásadní je kontrola rychlosti zařízení a jistota, že zásilka dorazí včas na správné místo, říká Kamil Petruška, manažer společnosti Profiterm Protech, která systém v nemocnici instalovala. „Je opravdu důležité, aby se zásilka dostala tam, kam má, protože jde vesměs o důležitý biologický materiál, kdy se například odebere vzorek člověku na operačním sále a čeká se na výsledek,“ řekl Petruška ve Studiu Zet. Potrubí je proto vybaveno speciálními dmychadly, díky kterým je možné regulovat rychlost transportu zásilky. Aby zásilka dorazila tam kam má, používá se řada snímacích prvků, například monitorování transportních kapslí pomocí čipů.

Potrubní pošta má v českých zemích bohatou historii. Nejrozsáhlejsí systém měla na začátku minulého století Praha. První linka začala fungovat v roce 1887 a celková délka sítě postupně přesáhla padesát kilometrů. Kromě pošt na ni byly napojeny i velké firmy a instituce.

Zdroj: Zet

Potrubní pošta, technologie stará 150 let, zefektivňuje provoz nemocnic i firem Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Česká pošta zvažuje, že se stane bankou

    Byznys ·

    Česká pošta zvažuje, že požádá o vlastní licenci k poskytování bankovních služeb. V roce 2017 jí vyprší partnerská smlouva s ČSOB, která na poštách nabízí služby p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.