Polsko ohodnotilo nabídku akcií Energy na více než 18 miliard korun

Polsko stanovilo maximální cenu pro primární nabídku akcií energetické firmy Energa na 20 zlotých (130 Kč) za akcii. Hodnota nabídky akcií firmy by tak mohla dosáhnout až 2,8 miliardy zlotých (18,2 miliardy Kč), což z ní činí největší primární emisi na varšavské burze v letošním roce.

Polské ministerstvo státního pokladu plánuje prodat v poslední státní energetické firmě podíl 34,2 procenta ještě do konce letošního roku. Primární nabídka firmy je součástí privatizačního programu, ze kterého chce vláda získat celkem pět miliard zlotých.

Polsko minulý měsíc úspěšně nabídlo na burze akcie druhé největší nákladní železniční společnosti v Evropě PKP Cargo. Nabídka vynesla 1,4 miliardy zlotých.

Energa je největší polský distributor elektřiny z obnovitelných zdrojů, jako jsou větrné a vodní elektrárny. Na polském trhu s elektrickou energií má firma podíl 17 procent. Ministerstvo státního pokladu v ní v současnosti vlastní podíl 85 procent.

Analytici však varují, že by primární nabídka akcií Energy pro investory nemusela být tak přitažlivá. Polská vláda totiž dosud nerozhodla o osudu subvencí na podporu obnovitelné energie. Je proto těžké odhadovat, jak se budou v budoucnosti vyvíjet celkové příjmy a výdaje společnosti.

Zdroj: ČTK

Polsko ohodnotilo nabídku akcií Energy na více než 18 miliard korun Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.