Polsko odložilo zavedení eura, do eurozóny vstoupí nejdříve po roce 2020

Polsko zavede euro nejdříve po roce 2020. Prohlásil to polský vicepremiér a ministr hospodářství Janusz Piechociński, uvedla dnes agentura Reuters. Polská vládá dala opakovaně na vědomí, že do eurozóny vstoupit chce, časový harmonogram ale nikdy neuvedla. 

„V eurozóně budeme nejdříve po roce 2020,“ řekl Piechociński. V minulosti někteří státní činitelé či představitelé centrální banky udávali jako možné termíny roky 2017 či 2018. Bývalý premiér Donald Tusk nicméně loni prohlásil, že datum nebude možné stanovit do roku 2019.

Polská premiérka Ewa Kopaczová, jejíž kabinet získal na počátku října důvěru parlamentu, prohlásila, že rozhodující pro přijetí eura bude stav hospodářství a také větší stabilita a finanční zdraví eurozóny.

Se zavedením jednotné evropské měny v nejbližší době nepočítá ani Česká republika. Podle únorového vyjádření ministra financí Andreje Babiše není zavedení eura v Česku cílem současné vládní koalice. Miloš Zeman se domnívá, že Česko by mohlo přijmout euro nejdříve za dva roky, za realistický ale český prezident považuje horizont pěti let.

Zdroj: ČTK

Polsko odložilo zavedení eura, do eurozóny vstoupí nejdříve po roce 2020 Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.