Po atentátech v Katalánsku policie dál pátrá po jednom podezřelém

Španělská policie v rámci vyšetřování atentátů v Katalánsku dál pátrá po jednom z dvanácti členů teroristické buňky, která má na svědomí smrt 14 lidí. Ještě v sobotu hledala tři osoby, dvě z nich ale podle úřadů s největší pravděpodobností zemřely při středečním výbuchu v domě ve městě Alcanar. Právě zde radikálové připravovali bomby, pomocí kterých chtěli zřejmě spáchat mnohem větší atentáty. Oběti útoku v Barceloně a Cambrilsu si včera lidé připomněli za účasti španělského krále na mši v katedrále Sagrada Familia.

Podle španělských médií policie po útoku stále pátrá po dvaadvacetiletém Maročanovi Younesovi Abouyaaquoubovi, kterého považuje za řidiče, jenž ve čtvrtek najel do lidí na barcelonské třídě La Rambla. Ředitel katalánské policie nepotvrdil, kdo byl řidičem bílé dodávky. Muž po kterém policisté pátrají podle něj mohl prchnout i do Francie, se kterou Katalánsko hraničí. Několik razií policisté dnes provedli ve městech Ripoll, kde už dříve zadrželi několik podezřelých, a v Manlleu.

V Ripollu působil také imám Abdelbaki Es Satty, který údajně zbytek teroristické buňky zradikalizoval. Podle španělských médií by mohl být Es Satty jedním z obětí středečního výbuchu ve městě Alcanar.

Podle španělského tisku byl Es Satty v minulosti vězněn za obchodování s drogami a ve vězení se seznámil s Rachidem Aglifem zvaným Králík, který dostal 18letý trest za účast na útocích na vlaky, při nichž v roce 2004 zemřelo v Madridu přes 190 lidí. Belgické město Vilvoorde, odkud odjelo mnoho muslimů bojovat do Sýrie, dnes potvrdilo, že tam loni Es Satty několik měsíců pobýval a ucházel se o práci imáma v mešitě.

Teroristická buňka v jednom z domů v Alcanaru zřejmě připravovala bomby, došlo ale k nehodě a při výbuchu přišla o materiál a i o několik členů. Policie uvedla, že v troskách identifikovala těla dvou lidí. Jednoho těžce zraněného podezřelého v Alcanaru zadržela již dříve. Před spácháním čtvrtečního útoku v Barceloně policie nedávala explozi do souvislosti s terorismem, považovala ji za důsledek úniku plynu.

Katalánský ministr vnitra Joaquim Forn dnes uvedl, že dvanáctičlennou teroristickou buňku se podařilo zneškodnit. Kromě čtyř zadržených osob a dvou, kteří zahynuli při výbuchu v Alcanaru, policie v pátek zastřelila pět radikálů při atentátu ve městě Cambrils.

Objevují se ale stále nové informace. Včera večer například policie oznámila, že se snaží zjistit, zda muž nalezený mrtvý uvnitř dodávky, která ve čtvrtek najela na okraji Barcelony na policejní hlídku, je další obětí útoků. Policisté na dodávku stříleli, ale mrtvého našli na zadním sedadle bez známky postřelení.

Další informaci přinesl večer francouzský list Le Parisien, když napsal, že černé audi použité k útoku v Cambrils zachytila před týdnem kamera při rychlé jízdě v Paříži. Není jasné, zda to znamená spojení buňky operující ve Španělsku s Francií, nebo zda auto Francií jenom projíždělo.

Teroristické útoky v Barceloně a ve městě Cambrils si vyžádaly 14 obětí. Přes 120 dalších osob z 35 zemí světa utrpělo zranění, více než pět desítek jich je stále v nemocnici, z toho dvanáct v kritickém stavu. Mrtvé kromě Španělska potvrdily Itálie, USA, Kanada, Belgie a Portugalsko.

 

Zdroj: ČTK

 

Po atentátech v Katalánsku policie dál pátrá po jednom podezřelém Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Trump propustil silně kritizovaného Bannona

    Společnost ·

    Hlavní stratég Bílého domu Steve Bannon v pátek opustil svoji funkci. Domluvil se na tom s personálním šéfem Johnem Kellym. Sdělila to mluvčí Bílého domu Sarah Huckabe…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.