Přehled zpráv: Ukrajina a EU stvrdily asociační dohodu, východní regiony záskají zvláštní status

Ukrajina a Evropská unie dnes v poledne ratifikovaly smlouvu o přidružení - krok, kterým chce bývalá sovětská republika, donedávna zmítaná občansko válkou, posílit svoje vztahy se Západem.  Zároveň parlament v Kyjevě udělil zvláštní status dvěma nejvýchodnějším regionům v zemi, kde se už 11 dní daří udržet přímeří s proruskými separatisty.  

Pro ratifikaci smlouvy se vyslovilo 355 poslanců ukrajinského parlamentu ze 450 členné sněmovny. Ve Štrasburku hlasovalo pro ratifikaci 535 z 697 europoslanců.

Prezident Petro Porošenko označil přijetí asociační smlouvy Evropskou unií projev solidarity. „Ukrajina nastupuje cestu pokroku,“ prohlásil v před hlasováním prezident, který ratifikační listinu přímo v sále sněmovny podepsal. Poslanci přivítali dnešní ratifikaci potleskem a zpěvem ukrajinské hymny.

Parlament v Kyjevě schválil také zákon o zvláštním statutu dvou regionů na východě země. Podle agentury Bloomberg je součástí také amnestie, jejíž rámec byl dohodnut behěm jednáních o příměří. Několik oblastí, které kontrolují proruští separatisté, bude moci uspořádat  7. prosince místní volby, regiony také získají zvlaštní ekonomický a investiční statut  a právo používat ruštinu jako druhý oficiální jazyk. 

Rusko je dlouhodobě proti přiřazení Ukrajiny k osmadvacítce států EU. Vadí mu zejména smlouva o zóně volného obchodu, která má vejít v platnost v roce 2016. Na odkladu platnosti této smlouvy se minulý pátek v Bruselu dohodl eurokomisař pro obchod Karel de Gucht s ukrajinským ministrem zahraničí Pavlem Klimkinem a ruským ministrem hospodářského rozvoje Alexejem Uljukajevem.

Jedním z ruských argumentů je obava ze „záplavy“ ruského trhu levným evropským zbožím, píše server BBC. Vladimir Putin se zavázal, že až do konce roku 2015 Rusko nezmění povahu svých obchodních vztahů s Ukrajinou. Moskva hrozila, že v případě zrušení celních bariér mezi Ukrajinou a EU zavede ochranná opatření svého vnitřního trhu.

Alibaba zvýšila cenu v největším úpisu akcií v historii, reaguje na růst poptávky

Čínský online prodejce Alibaba Group Holding, který připravuje největší primární úpis akcií v historii, reagoval na rostoucí zájem investorů o transakci a zvýšil cenu, za kterou si investoři akcie mohou koupit. Společnost by tak podle agentury Bloomberg mohla vstupem na newyorskou burzu vydělat až 22 miliard dolarů.

Firma se rozhodla zvýšit rozpětí ceny, ve které bude svoje akcie zájemcům nabízet, na 66 až 68 dolarů za akcii. Původně bylo rozpětí ceny 60 až 66 dolarů za akcii. Výsledná upisovací cena emise bude oznámena 18. září a akcie společnosti se začnou obchodovat následující pracovní den.  

Čínský internetový obchod, který je objemem transakcí větší než Amazaon a eBay dohromady, láká investory zejména vyhlídkou zisků v rychle se rozrůstajícím odvětví online nakupování v Číně. 

Podle zakladatele společnosti a generálního ředitele Jacka Maa, firma hodlá finance investovat k expanzi na trhy v USA a Evropě. V domácí Číně se Alibaba podílí na celkových tržbách z internetového prodeje osmdesáti procenty, uvádí server BBC. 

Firma chce v transakci prodat 368 milionů svých akcií.

Transakce by se mohla stát největší primární emisí akcií v historii. Dosavadní rekord drží podle agentury Bloomberg čínská společnost Agricultural Bank of China, jejíž primární emise v roce 2010 vynesla 22 miliardy dolarů.

Ceny vývozu i dovozu zpomalily meziroční růst na 3,9 a 1,8 procenta

Ceny vyváženého i dováženého zboží a materiálu v červenci meziměsíčně mírně zpomalily růst. Ceny vývozu vzrostly o 3,9 procenta a ceny dovozu o 1,8 procenta. V červnu činil meziroční růst u vývozu čtyři a u dovozu 2,3 procenta. Oznámil to dnes dnes Český statistický úřad. Nejvíce růstu pomohlo opět zvýšení cen strojů a dopravních prostředků.

Ceny exportu ovlivnila slabší koruna vůči euru a růst cen strojů a dopravních prostředků o 3,5 procenta. Ceny polotovarů stouply o 5,3 procenta a ceny průmyslového spotřebního zboží a chemikálií shodně o 4,5 procenta. Ceny živočišných a rostlinných olejů klesly o 4,5 procenta a ceny minerálních paliv o 4,2 procenta.

Také v dovozu se zvýšily ceny strojů a dopravních prostředků, a to o 2,8 procenta. Ceny potravin stouply o 3,5, polotovarů o 3,4 a chemikálií o dvě procenta. Ceny ostatních surovin klesly o 5,8 procenta a ceny minerálních paliv o 2,4 procenta.

Ukrajinský parlament se bude zabývat decentralizací správy na východě země

Ukrajina má dnes dnes v poledne ratifikovat smlouvy o přidružení Ukrajiny k Evropské unii. Ratifikace má proběhnout souběžně v Evropském parlamentu a v jednokomorové ukrajinské Nejvyšší radě. Kromě slavnostního aktu na programu schůze ukrajinských poslanců se bue s velkým zájmem očekávat také diskuse o zvláštním správním statusu povstaleckých území na východě země.

Speciální status vzbouřeneckých zón Donbasu má uspokojit ambice východoukrajinských separatistů, aniž by byla dotčena územní celistvost Ukrajiny. Součástí návrhu zákona předloženého prezidentem Petrem Porošenkem je beztrestnost pro povstalce, volné užívání ruštiny a vypsání mimořádných komunálních voleb na povstaleckých územích, které by se měly konat 9. listopadu. Vzbouřenci váhavě slíbili, že text zákona prostudují.

Ukrajinský parlament má dnes posoudit i návrh zákona o všeobecné amnestii a o státní péči o „vnitřní uprchlíky“, tedy osoby, které se před krvavými střety v Doněcké a Luhanské oblasti uchýlily na západ do ukrajinského vnitrozemí. Za zavřenými dveřmi mají poslanci vyslechnout informaci o průběhu protipovstalecké operace a o stavu příměří vyhlášeného předminulý pátek.

Zdroj: Reuters, BBC, ČTK

 

Přehled zpráv: Ukrajina a EU stvrdily asociační dohodu, východní regiony záskají zvláštní status Foto: Prezident Petro Porošenko a předseda EK José Manuel Barroso Zdroj: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.