Přehled zpráv: Trh s automobily v EU roste a odráží lepší vyhlídky na hospodářský růst

Automobilový trh v Evropské unii v letních měsících rostl a odrážel zlepšující se vyhlídky na ekonomické oživení. V srpnu stoupl prodej nových osobních aut meziročně o 2,1 procenta a v červenci o 5,6 procenta. Data oznámilo sdružení výrobců automobilů (ACEA).

Podle ACEA zaznamenal pokles v červenci pouze trh s automobily ve Francii. 

V červenci bylo v zemích EU podle ACEA nově registrováno více než milion automobilů. V srpnu celkový růst pokračoval, z velkých trhů ale mírné snížení prodeje nastalo kromě Francie (-2,6 procenta) i v Německu (-0,4 procenta), které je největším automobilovým trhem v Evropě. Meziroční pokles byl v srpnu zaznamenán také v Itálii (-0,2 procenta). Celkově bylo za celý tento měsíc v osmadvaceti státech EU registrováno 688.464 nových osobních aut.

Evropští spotřebitelé v uplynulých letech kvůli recesi a rostoucí nezaměstnanosti omezovali nákupy dražšího zboží, jako jsou právě automobily. Díky zlepšujícím se hospodářským vyhlídkám trh už rok pozvolna oživuje. Pokles prodeje nových osobních aut ve státech osmadvacítky ACEA zaznamenala naposledy loni v srpnu.

Sony odhaduje čtyřikrát horší ztrátu, než s jakou firma počítala. Kvůli problémové mobilní divizi.

 

Japonský výrobce elektroniky Sony zvýšil na čtyřnásobek odhadovanou ztrátu za tento finanční rok kvůli odpisům v divizi mobilních telefonů. Podle dnešní aktualizované prognózy v současném finančním roce očekává ztrátu 230 miliard jenů (45,6 miliardy Kč), tedy více než čtyřnásobek toho, co firma odhadovala dosud. 

Ještě před dvěma měsíci Sony odhadovala, že v současném finančním roce do konce března 2015 bude hospodařit se ztrátou 50 miliard jenů. Dnes firma také uvedla, že akcionářům v současném fiskálním roce nevyplatí dividendu.

U provozních výsledků Sony nově očekává provozní ztrátu 40 miliard JPY namísto provozního zisku 140 miliard jenů, který předpokládala v červencové zprávě.

Úrokové sazby hypoték klesly na rekordní minimum 2,65 %

Průměrná úroková sazba hypoték v srpnu klesla na 2,65 procenta -- nejnižší hodnotu za dobu sledování ukazatele. Důvodem je snížení klíčové úrokové sazby centrální bankou na historicky nejnižší úroveň a vyhlídka, že tato sazba, v současnosti prakticky na nulové úrovni, zůstane ještě po několik čtvrtletí.  

Předchozí minimum bylo v červenci, kdy průměrná sazba činila 2,72 procenta. Data vyplývají z údajů Fincentrum Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace.

Zájem o hypotéky je ve srovnání s červencem letošního roku, ale i srpnem loňského roku o mnoho nižší. Letos v srpnu navštívilo banky kvůli uzavření smlouvy o hypotečním úvěru jen 6515 klientů. Počet lidí, kteří si uzavřeli v srpnu hypotéku, je nejnižší od února roku 2014. V červenci letošního roku přilákaly akční nabídky bank pro hypotéku 8352 lidí. Objemy v srpnu také klesly, a to dokonce o tři miliardy korun. V srpnu si klienti sjednali hypotéky celkem za 11,2 miliardy korun.

„Na srpnovou akční nabídku současného cenového lídra navázaly v polovině měsíce snížením sazeb další banky a srazily průměrné úrokové sazby pod 2,7 procenta. Že se konkurenti velmi dobře hlídají, potvrzuje také již po čtyři měsíce prakticky stabilní variační rozpětí úrokových sazeb, kdy na každé snížení sazeb u významného hráče reaguje podstatná část trhu,“ uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

Zdroj: ČTK

Přehled zpráv: Trh s automobily v EU roste a odráží lepší vyhlídky na hospodářský růst Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.