Přehled zpráv: Inflace v září zrychlila na 0,7 %, zdražily potraviny a nápoje

Spotřebitelské ceny v České republice v září zrychlily růst kvůli dražším potravinám a nápojům. Meziroční míra inflace vzrostla na 0,7 procent, ze srpnových 0,6 procent. Proti předchozímu měsíci ceny v září klesly o 0,2 procenta, hlavně kvůli zlevnění dovolených.  

Data dnes oznámil Český statistický úřad. 

„Růst cen je daný hlavně slabší srovnávací základnou loňského roku, kdy ceny příliš zásadně nerostly," řekl analytik Home Credit Michal Kozub ještě před zveřejněním dat. „K tomu se přidává slabá koruna vůči euru, která podporuje vyšší ceny u zboží z dovozu.“ 

Ze zahraničí

Polská národní banka na včerejším zasedání překvapivě snížila svoji klíčovou úrokovou o 50 bazických bodů - na rekordní úroveň 2 procent. Je to první snížení úrokových sazeb v Polsku za déle než rok. Zlotý v reakci na na snížení oslabil.
Hlavním důvodem pro snížení sazeb byly podle centrálních bankéřů nízká míra inflace a zhoršující se vyhlídky na zachování rychlého tempa hospodářského růstu. Banka tak reaguje na riziko, že inflace zůstane pod cílovanou úrovní i ve střednědobém horizontu. Podle některých analytiků bude nutné i další snižování klíčové sazby na listopadovém zasedání banky.

Rubl letos ztratil 20 % své hodnoty vůči dolaru a je nejhůře obchodovanou měnou po Argentinském pesu 

Rubl dnes oslabil na 40 rublů za dolar a obchoduje se na nejslabší úrovni od roku 1998, kdy Rusko nebylo schopno splácet svoje dluhové závazky. Oslabení je odrazem západních sankcí a nedůvěry investorů a domácích podniků v ruské hospodářství.

Rubl letos ztratil vůči dolaru 20 procent své hodnoty a je podle dat agentury Bloomberg nejhůře obchodovanou měnou po Argentinském pesu.

Ruská centrální banka včera rozšířila pásmo, ve kterém udržuje obchodování s rublem.  Centrální banka, která tento měsíc provedla už čtvrtou intervenci ve snaze zastavit pokles hodnoty ruské měny, utratila podle  agentury Bloomberg v boji na podporu rublu téměř 1,9 miliardy dolarů.  

 

Letecké údery proti IS nezabrání dobytí města Kobani, varují Británie a USA

Spojené státy a Británie varovaly, že letecké údery proti Islámskému státu (IS) radikálům nezabrání v tom, aby obsadili syrské město Kobani na hranicích s Tureckem. 

Podle mluvčího Pentagonu Johna Kirbyho nemají Spojené státy na území Sýrie žádného partnera, s kterým by bylo možné letecké útoky koordinovat. USA varují, že by v boji s IS mohla padnout další města.

 

Muž v Texasu nakažený ebolou zemřel, USA přikázaly přísnější kontroly na letištích

První člověk, kterému byla ve Spojených státech diagnostikována ebola, ve středu zemřel. To vyvolalo otázky nad kvalitou péče, která mu byla poskytnuta. Vláda také nařídila kontroly na pěti letištích, kde bude cestujícím z východní Afriky měřena tělesná teplota. 

Libreijec Thomas Eric Duncan zemřel v karanténě v nemocnici v Dallasu po jedenáctidenní hospitalizaci. Případ vzbudil obavy zda se od cestujících z Libérie nenakazilo více lidí. 

 

Nepřítomnost Kim Čong-Una na pátečních oslavách vyvolá spekulace o jeho zdraví

Nepřítomnost vůdce Severní Koreje na připravovaných oslavách výročí založení Dělnické strany v pátek by mohly vyvolat další spekulace o zdraví diktátora Kim Čong-Una.

Státník se jich pravidelně účastní. Podle agentury Reuters ale již měsíc nebyl viděn na veřejnosti a lidé i média spekulují o jeho zdravotním stavu či o státním převratu. Pokud veřejně nevystoupí ani v pátek, lze očekávat, že spekulace ještě více zesílí, píše Reuters.

 

Švédská akademie oznámí nositele Nobelovy ceny za literaturu

Dnes ve 13:00 středoevropského letního času vyhlásí švédská akademie nositele Nobelovy ceny za literaturu pro rok 2014. Největšími favority jsou podle sázkových kanceláří keňský spisovatel Ngugi wa Thiong'o, Japonec Haruki Murakami a ukrajinsko-běloruská novinářka a spisovatelka Světlana Aleksijevičová. Jako v uplynulých letech se spekuluje i o Čechovi Milanu Kunderovi.

Zdroj: ČTK, Reuters, BBC

Přehled zpráv: Inflace v září zrychlila na 0,7 %, zdražily potraviny a nápoje Foto: Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Stávka pilotů stála Air France 500 milionů eur

    Byznys ·

    Letecká společnost Air France vyčíslila náklady na dvoutýdenní stávku svých pilotů na 500 milionů eur. V září aerolinie přepravily o 16 procent pasažérů méně. Dopadem …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.