Přehled zpráv BBC: Problémy Iráku s navrácením města Ramádí; Porážka španělské vládnoucí strany

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Irák bude pro získání města Ramádí, které obsadil Islámský stát, potřebovat větší podporu mezinárodních koaličních partnerů. BBC se dále zmiňuje o španělských regionálních a lokálních volbách, ve kterých současná vládnoucí Lidová strana ztratila v řadě klíčových míst svoji většinu. 

Podle iráckého ministerského předsedy Haidera al-Abadiho bude trvat řádově dny, než Irák získá město Ramádí od aktivistů Islámského státu zpět. Bude však potřebovat větší podporu mezinárodních koaličních partnerů. Al-Abadi odmítl kritiku amerického ministra obrany Ashtona Cartera, že porážku irácké armády ve městě Ramádí způsobila chybějící vůle jeho armády bojovat proti vojákům Islámského státu. Podle Cartera se Iráčané stáhli navzdory své vysoké početní převaze. Své obavy z Islámského státu a dalších sunitských militantních skupin bojujících v Sýrii vyjádřil i Hasan Nassralláh, vůdce libanonského hnutí Hizballáh.

 

Regionální a lokální volby ve Španělsku skončily porážkou vládnoucí strany a vítězstvím antikorupčních stran na úkor dosud vládnoucích stran. Vládnoucí Lidová strana (PP) ztratila svou většinu v řadě klíčových míst, zejména ztratila kontrolu nad hlavním městem Madridem, což se stalo poprvé za 20 let. V Barceloně vyhrály protestní hnutí levicová koalice Podemos a středopravicová strana Ciudadanos. Španělsko se vloni poprvé od počátku krize v roce 2008 navrátilo k ekonomickému růstu. Vysoká nezaměstnanost však přetrvává. Volební účast se oproti posledním volbám v roce 2007 mírně zvýšila.

 

Vězněný opoziční lídr Venezuely začíná hladovku a vyzývá k masovému protestu. Leopoldo Lopez požaduje propuštění všech politických vězňů. Na videu z vězení, kde je již přes rok zadržován, vyzývá Venezuelany k silnému mírumilovnému protestu v celé zemi proti vládě příští sobotu.

 

Napadení lodi v lybijském přístavu Sirte. Ozbrojené složky loajální k mezinárodně uznávané vládě v Libyi provedly vzdušný nálet na loď v přístavu ve městě Sirte, patřící konkurenční vládě. Mluvčí sdělil, že důvodem útoku bylo, že loď vykládala ozbrojence a zbraně, avšak podle zpráv loď převážela palivo.

 

Polské volby – prezident Komorowski přiznal svou porážku nad kandidátem konzervativní opozice Andrzejem Dudou. Současný polský prezident Bronislaw Komorowski v neděli utrpěl volební porážku od Andrzeje Dudy 47 % ku 53 %. Komorowski, favorit voleb v prvním kole, nezískal potřebných 50 %. Duda uvedl, že je otevřený jakémukoli dialogu. Nový prezident se ujme svých funkcí v srpnu. Překvapivá porážka Komorowského je považována za výstrahu vládě před letošními parlamentními volbami.

 

Osud vzácného ibise skalního v ohrožení. Podle ornitologů dobytí sýrijské oázy Palmýra Islámským státem může vést k vyhynutí  vzácného ibise skalního. Zenobia, poslední samice tohoto druhu, se vrátila do Palmýry ze svého zimoviště v Etiopii. Společnost na ochranu přírody v Libanonu vypsala odměnu tisíc dolarů za informaci o místě, kde se Zenobia nalézá. Její nalezení je pro záchranu druhu klíčové. Je totiž jediná, která zná cestu na zimoviště v Etiopii, a bez ní by ptáci vychovaní v zajetí nemohli být vypuštěni. Podle ornitologů by tento druh ve volné přírodě v Sýrii mohl vyhynout.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Problémy Iráku s navrácením města Ramádí; Porážka španělské vládnoucí strany Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.