Přehled zpráv BBC: Porušování lidských práv v Chile; Libérijská firma je obviněná ze zneužití eboly

Rozhlasové vysílání BBC World Service dnes informuje o tom, že soud v Chile zahájil vyslýchání bývalých příslušníku armády. Ti jsou obviněni z účasti na jednom z nejvýraznějších případů porušování lidských práv za vlády generála Pinocheta. BBC si dále všímá toho, že mezinárodní nevládní organizace Global Witness obvinila firmu Golden Veroleum z Libérie ze zneužití vypuknutí epidemie eboly využít pro své účely. Společnost je jedním z největších světových obchodníků s palmovým olejem.

Soud v Chile začal vyslýchat bývalé příslušníky armády, kteří jsou obviněni z účasti na jednom z nejvýraznějších případů porušování lidských práv za vlády generála Pinocheta. Obvinění byli zadrženi v souvislosti s úmyslným zapálením dvou studentů během demonstrace v roce 1986. Jeden ze studentů zraněním podlehl.

 

Mezinárodní nevládní organizace Global Witness obvinila společnost z Libérie, která je jedním z největších světových obchodníků s palmovým olejem, z toho, že pro své účely využila vypuknutí epidemie eboly. Podle organizace Global Witness společnost Golden Veroleum v době, kdy epidemie eboly loni v západní Africe dosahovala svého vrcholu, zdvojnásobila velikost svých plantáží zabráním stovek hektarů půdy. Společnost veškerá obvinění odmítá.

 

Nejvyšší soud v Kalifornii ve Spojených státech amerických rozhodl, že se uskuteční soudní proces týkající se obvinění amerického herce a komika Billa Cosbyho ze sexuálního obtěžování. Bill Cosby byl v občanskoprávním sporu obviněn ze sexuálního napadení patnáctileté dívky, ke kterému mělo dojít v sedmdesátých letech. Cosby obvinění odmítá.

 

Řečtí poslanci jasnou většinou schválili reformy požadované mezinárodními věřiteli. Přijetí reforem otevírá cestu k diskuzi o poskytnutí nové mezinárodní finanční pomoci zadlužené zemi. Řeckému premiérovi Tsiprasovi se podařilo prosadit schválení reforem díky hlasům opozice. Více než 30 členů jeho strany Syriza totiž hlasovalo proti přijetí reforem.

 

Šerif z amerického Texasu, kde se ve vězení oběsila černošská žena poté, co byla zadržena kvůli drobnému dopravnímu přestupku, uvedl, že se žena pokusila zabít už v minulosti. Sama se k tomu měla policistům přiznat. Sandra Blandová byla nalezena mrtvá v cele tři dny poté, kdy ji zastavila policie kvůli drobnému dopravnímu přestupku. Její rodina zpochybňuje závěry koronera, který tvrdí, že spáchala sebevraždu.

 

Profesionální golfista z Jižní Koreje Sangmoon Bae, který působí ve Spojených státech amerických, řekl, že bude respektovat nařízení soudu o návratu domů kvůli absolvování povinné vojenské služby. Bae požádal o odklad, protože chtěl pokračovat ve své sportovní kariéře.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Porušování lidských práv v Chile; Libérijská firma je obviněná ze zneužití eboly Foto: Sergey Uryadnikov / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.