Přehled zpráv BBC: Hnutí IS dobylo město Palmýra; Malajsie nařídila zachraňovat běžence

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o dobytí syrského města Palmýra hnutím Islámský stát (IS). Ve městě, které leží uprostřed země, se nachází antické ruiny. Syrské úřady se obávají zničení těchto památek. BBC dále informuje o nařízení malajského premiéra zachraňovat běžence, kteří uvízli na lodích v Andamanském moři.

Příslušníci hnutí Islámský stát získali kontrolu nad téměř celým syrským městem Palmýra, ve kterém se nachází nádherné antické ruiny. Toto strategicky důležité místo spojuje východ a západ země a hnutí Islámský stát se tak dostalo blíže k hlavnímu městu Damašku. Existují obavy, že džihádisté památky staré 2 tisíce let zničí.

Podle lidskoprávní organizace Amnesty International je zapotřebí, aby se Katar v rámci příprav na hostitelství mistrovství světa ve fotbale v roce 2022 více snažil zlepšovat podmínky pracovníků z řad migrantů. Podle Amnesty International udělal Katar pouze malý pokrok v souvislosti se sliby, které učinil zhruba před rokem. Katarská vláda tvrdí, že k zásadním změnám dojde do konce roku.

Malajsijský premiér Najib Razak nařídil tamním námořním úřadům, aby hledaly a zachraňovaly běžence, kteří uvízli na lodích v Andamanském moři. Chce tak zabránit dalším ztrátám na životech uprchlíků. Toto rozhodnutí přichází den poté, kdy se Malajsie a Indonésie dohodly, že poskytnou dočasné přístřeší migrantům z Bangladéše a muslimům prchajícím před persekucí v Barmě.

Vlastník aukční síně na Floridě byl odsouzen k trestu odnětí svobody na 3 roky za to, že se spolupodílel na pašování nosorožčí rohoviny a slonoviny ze Spojených států amerických do Číny. Christopher Hayes byl zadržen při operaci, během které zakoupil nosorožčí rohy od agenta v utajení.

Jedenáctiměsíční dítě přežilo masivní sesuv bahna v Kolumbii, který zabil jeho matku a 11 dalších příbuzných. Dům, ve kterém rodina bydlela, byl sesuvem zcela smeten. Podle lékařů dítě přežilo díky tomu, že bylo zabalené v měkkém a uložené v dětské postýlce, kterou proud unášel po délce zhruba 1 kilometru.

Brazilské město Rio de Janeiro odhalilo 5 gigantických olympijských kruhů v rámci příprav na olympijské hry, které se v Brazílii budou konat příští rok. Kruhy brazilskému městu darovalo anglické město Newcastle, kde kruhy visely v roce 2012, aby se tak podpořila kontinuita olympijského hnutí.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Hnutí IS dobylo město Palmýra; Malajsie nařídila zachraňovat běžence Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.