Přebytek státního rozpočtu v únoru klesl na 3,7 miliardy korun

Přebytek státního rozpočtu v únoru klesl na 3,7 miliardy korun z lednových devíti miliard. Informaci ve středu přineslo ministerstvo financí. Loni ke konci února byl rozpočet v přebytku 27,7 miliardy korun. Důvodem meziročního poklesu je méně peněz přijatých z EU, dodalo ministerstvo. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun.

Příjem peněz z EU klesl meziročně o 39,8 miliardy korun, uvedlo ministerstvo. Především v první polovině loňského roku byly uhrazeny relativně vysoké objemy peněz z EU. Po očištění příjmů i výdajů o evropské peníze skončil rozpočet letos ke konci února ve schodku čtyři miliardy korun a loni ke konci února ve schodku 12,8 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci února meziročně klesly o 19,6 miliardy na 197,2 miliardy korun. Celkové výdaje stouply o 4,4 miliardy na 193,5 miliardy korun. Celkové daňové příjmy bez sociálního zabezpečení meziročně stouply o 13,8 miliardy na 99,1 miliardy korun.

Příjmy rozpočtu u daně z přidané hodnoty (DPH) meziročně stouply o 11 miliard na 48 miliard korun. Za růstem inkasa je podle úřadu loňské zavedení kontrolního hlášení a elektronické evidence tržeb. Zároveň MF upozornilo, že inkaso pro rozpočet bylo negativně ovlivněno změnou rozpočtového určení daní od letošního ledna. Podíl rozpočtu na výnosu z DPH klesl ze 70,25 procenta na 69,68 procenta ve prospěch obcí na úkor státu.

Inkaso spotřebních daní meziročně stouplo o 0,1 miliardy na 24,5 miliardy korun.

Největší objem výdajů rozpočtu je určen na sociální dávky. Ke konci února na ně z rozpočtu šlo 86,9 miliardy korun, meziročně o 4,8 miliardy více. Celkově rozpočet letos počítá s výdaji na sociální dávky 530,5 miliardy korun.

 

 

Zdroj: ČTK

Přebytek státního rozpočtu v únoru klesl na 3,7 miliardy korun Foto: Michal Kvapil / Zet

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.