Parlamentní volby v Iráku poznamenala nízká volební účast

V Iráku skončily první parlamentní volby od porážky organizace Islámský stát (IS) na iráckém území. Volební účast byla v hlasování bez jasného favorita navzdory očekáváním slabá. Po sečtení 92 procent hlasů podle volební komise dosáhla jen 44,5 procenta. V závěru hlasování byl ohlášen bombový útok v severní části země poblíž města Kirkúk. Podle zdrojů agentury Reuters si vyžádal tři mrtvé, z toho dva byli voliči a jeden volební pozorovatel. Volební výsledky se podle agentury AFP dají očekávat nejdříve v úterý.

Za mírného favorita voleb je považován současný premiér Hajdar Abádí, kterého podle průzkumů podporují nejen šíité, ale i řada sunnitů. Na nového předsedu vlády čeká především úkol zahájit ekonomickou obnovu zničené země a zvládnout nejnovější napětí mezi Washingtonem a Teheránem, dvěma důležitými partnery Iráku.

Více než 8950 volebních místností se mělo otevřít v 7:00 místního času (6:00 SELČ). Podle médií a pozorovatelů se ale otevíraly se zpožděním. Na více místech docházelo k výpadkům nově zavedeného elektronického hlasovacího systému.

Volební účast v sobotních volbách je podle volební komise s 44,5 procenty nejnižší od pádu diktátora Saddáma Husajna v roce 2003. Před čtyřmi lety dosáhla účast ve volbách zhruba 60 procent.

Původní odhad vysoké volební účasti jako důsledku poklesu teroristických útoků v uplynulých měsících, se kterým počítala nezávislá agentura, jež volby monitorovala, se tak nepotvrdil. K sobotnímu útoku se přihlásil IS, jeho stoupenci násilím před volbami vyhrožovali.

V některých částech země se volební účast do 12:00 místního času pohybovala jen mezi 20 a 30 procenty, informoval místní média. V několika volebních místnostech v Bagdádu činila podle pozorovatele německé nadace Friedrich-Ebert Stiftung do raných odpoledních hodin pouze deset procent, uvedla agentura DPA. Ve druhém největším městě země Basře pak byla podle tamních úřadů v půli odpoledne na 19 procentech. Podle zdrojů agentury Reuters se celková účast mohla pohybovat kolem 30 procent.

K urnám bylo přizváno na 24 milionů oprávněných voličů, kteří měli rozhodnout o obsazení 329 křesel jednokomorového iráckého parlamentu.

Ke konání parlamentních voleb v sobotu Iráčanům poblahopřál americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Vyzval ke sjednocení země: „Nově zvolení členové parlamentu budou mít důležitý úkol vytvořit vládu, která bude dbát na zájmy všech Iráčanů,“ napsal v prohlášení. Znovu se také přihlásil k podpoře rozvíjení vztahů mezi oběma zeměmi v rámci strategické rámcové dohody podepsané v roce 2008.

 

 

Zdroj: ČTK

Parlamentní volby v Iráku poznamenala nízká volební účast Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.