Palata: Zvěrstvo útoků proti dětem dorazilo i na Západ

Velká Británie v pondělí v noci zažila tragický atentát, který si vyžádal život 21 lidí. Terčem útoku se stali návštěvníci koncertu populární americké zpěvačky Ariany Grandeové v Manchesteru. Jedná se o první teror v západní zemi namířený proti dětem a teenagerům. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty jsou bohužel takové útoky na Blízkém východě běžné. Děti bude proto třeba více chránit.

Manchesterský incident je už letos čtvrtým a zároveň také nejtragičtějším teroristickým útokem v Evropě. Od všech ostatních atentátů v západním světě se liší tím, že byl poprvé spáchán proti dětem. „Je to něco, co se tady na Západě ještě nestalo. Není to ale něco, co by nebylo obvyklé. Při atentátech na Blízkém východě, kde Islámský stát a útočníci, které můžeme počítat k islamistům, útočí na děti, na ženy a na rodiny poměrně často a není to tam nic neobvyklého. Toto zvěrstvo je něco, co došlo už teď do Evropy,“ uvedl Palata.

Podle něj je možné, že se tyto nejzbabělejší útoky budou dít čím dál častěji. „Je to zřejmě něco, na co si budeme muset zvyknout, že i děti jsou cílem útoku teroristů. Budeme je muset chránit o to víc a budeme o to víc dávat pozor na akce, kde se jich shromažďuje větší množství,“ uvedl. Stále zůstává otázkou, co se stalo před arénou a zda byly podceněny bezpečnostní opatření koncertu. Informační embargo britské policie je velmi rozsáhlé. Podle výpovědi jedné z českých účastnic koncertu ale bezpečnostní kontrola u vstupu do haly nebyla skoro vůbec žádná, spíše nulová.

Policie už nicméně potvrdila, že útočníkem byl dvaadvacetiletý Brit libyjského původu Salman Abedi, který podle všeho nejspíš nejednal sám. „To, že Velká Británie v noci na dnešek vyhlásila nejvyšší stupeň ohrožení, ukazuje na to, že se spíše jednalo o organizovanou skupinu, že tento Brit s libyjským pasem opravdu nejednal sám z nějakého pominutí smyslů, ale že se jednalo o promyšlenou a cílenou akci, což je ještě horší,“ uvedl Palata.

Pomohou větší kontroly?

Palata ale na rádiu Zet také upozornil na to, že není jisté, zda by přísnější kontroly před akcemi situaci pomohly. „Podivné například je, že útočník se odpálil až po koncertu. Dá se tedy asi zabránit tomu, aby se lidé s bombami dostali přímo na stadiony, přímo na koncerty, ale pak máte zóny před stadiony. Například tady na Pražském hradě jsou obrovské fronty před bezpečnostními kontrolami,“ řekl s tím, že právě tyto měkké cíle jsou „ideální“ pro sebevražedné atentátníky. Tomu už se dá zabránit pouze v omezeném množství.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí, středu a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

 

 

 

Palata: Zvěrstvo útoků proti dětem dorazilo i na Západ Foto: Twitter/@M4rdybum_20x

reklama

Další články

 1. Zetor loni vyrobil nejméně traktorů od roku 2010

  Byznys ·

  Traktorový trh se potýká s krizí. Důkazem jsou i výsledky brněnské společnosti Zetor tractors. Ta loni vyrobila 3144 traktorů, což znamená meziroční pokles zhruba o 60…

 2. Ještě potrvá, než Tesla vstoupí na indický trh

  Byznys ·

  Indický trh láká nejen internetové společnosti a sociální sítě, ale i automobilový průmysl. Důkazem může být i česká automobilka Škoda Auto, která bude spolupracovat s…

 3. Kajínek je volný, opustil rýnovickou věznici

  Společnost ·

  Nejznámější český vězeň a dvojnásobný nájemný vrah Jiří Kajínek byl dnes propuštěn z rýnovické věznice v Jablonci nad Nisou. Prezident Miloš Zeman mu udělil milost. Še…

 4. Rusko si u WTO stěžovalo na Ukrajinu

  Společnost ·

  Rusko podalo u Světové obchodní organizace (WTO) rozsáhlou stížnost na Ukrajinu. Stěžuje si, že čelí ze strany Ukrajiny velkému množství omezení, zákazů, požadavků a p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.