Palata: „Trump je připraven na silovou politiku. Rusko nyní dostane na výběr, zda se připojí“

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson v úterý večer přiletěl do Moskvy, kde se dnes setká se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, odpoledne možná i s prezidentem Vladimirem Putinem. Novinář a komentátor Luboš Palata na rádiu Zet upozorňuje, že se jedná o první návštěvu významného amerického představitele v Rusku. Dnešní schůzka pak ukáže, zda obě mocnosti budou schopny spolupracovat, nebo jejich vztahy skončí velkým rozkolem.

Tillerson navštěvuje Moskvu po úderu amerických střel Tomahawk proti syrské letecké základně Šajrát, který podle Palaty ukázal, že „Spojené státy o 180° změnily svoji politiku vůči Sýrii“.

Vzhledem k tomu, že Rusko je klíčovým spojencem syrského prezidenta Bašára Asada se dá předpokládat, že tato návštěva je pro americko-ruské vztahy jednou z nejvýznamnějších za poslední léta. „Návštěva má teď ukázat, zda jsou Spojené státy a Rusko i v této nové situaci schopni navázat novou spolupráci pod novým americkým prezidentem, nebo zda tyto vztahy míří do roztržky ještě mnohem větší, než v jaké byly v posledních letech za vlády Baracka Obamy,“ řekl Palata.

Pozorovatelé předpokládají, že jedním z hlavních témat Tillersonovy návštěvy bude ale Severní Korea. I v tomto případě se totiž zdá, že USA mění strategii. O víkendu zamířilo ke Korejskému poloostrovu americké námořnictvo v čele s letadlovou lodí Carl Vinson. Tillerson také varoval, že Spojené státy jsou připraveny zasáhnout proti Severní Koreji i samostatně, pokud to bude nezbytné. Ruské ministerstvo zahraničí v reakci na to uvedlo, že je mimořádně znepokojeno možností jednostranného útoku Spojených států na KLDR.

„Vypadá to, že americký prezident Donald Trump je připraven k silové politice. Rusko dostane zřejmě na výběr, zda se ke Spojeným státům připojí, nebo bude klást odpor. O tom budou ta jednání,“ uvedl Palata na rádiu Zet.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí, středu a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Palata: „Trump je připraven na silovou politiku. Rusko nyní dostane na výběr, zda se připojí“ Foto: Rex TILLERSON; Zdroj: ČTK/ZUMA/Glen Johnson

reklama

Další články

  1. Brexit může poškodit rating Evropské unie

    Byznys ·

    Jestliže Velká Británie v jednáních o podmínkách svého vystoupení z Evropské unie odmítne požadavky unie na vyplacení rozpočtových závazků, tak může dojít k poškození …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.