Palata: „Návštěva Merkelové ukázala, že v ČSSD panuje velký nesoulad“

Prezident České republiky Miloš Zeman předložil společně s předsedou senátu Milanem Štěchem (ČSSD) požadavek na zrušení protiruských sankcí. Stalo se tak při včerejší návštěvě německé kancléřky Angely Merkelové. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty jde ve chvíli, kdy Rusko zvyšuje napětí na východě Ukrajiny o nevybíravé prohlášení. Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) společně s Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) mají oproti Štěchovi na zrušení sankcí opačný názor. Podle Palaty se ukazuje, že v ČSSD panuje velký nesoulad. 

„Skandální je to také proto, že Milan Štěch je z úplně stejné strany jako premiér a ministr zahraničí. Je vidět, že v sociální demokracii panuje velký nesoulad a že si premiér a ministr zahraničí nedokáží udělat pořádek před tak důležitou návštěvou, jako je návštěva německé kancléřky. Na požadavku je navíc skandální to, že v posledních dnech Rusko zvyšuje napětí na východě Ukrajiny a kolem Krymu,“ řekl na rádiu Zet Palata.

Rusko tak opět eskaluje násilí a ukazuje, že neplní vůbec nic z minských dohod. Jejich plnění je přitom podmínkou pro zmírnění nebo zrušení ruských sankcí.

Stejné požadavky jako Štěch měl přitom i prezident Miloš Zeman. Ten se navíc negativně postavil proti uprchlickým kvótám. Zeman si tak chtěl podle Palaty na „vítací politice“ Merkelové získat další preferenční body.

Sobotka hovořil o prospěšných tématech

Konstruktivní se snažil být naopak samotný premiér Bohuslav Sobotka. Ten se zaměřil na témata, jež jsou pro Českou republiku prospěšná a nesázejí pouze na populismus.

„Premiér Sobotka se snažil přesvědčit kancléřku, aby podpořila budování vysokorychlostní železnice směrem na Drážďany a Berlín. To je strašně důležité k tomu, aby železniční koridory té vysokorychlostní železnice, což je doprava, kterou v Česku vůbec nemáme a přitom v západní Evropě je normální, zcela neobešla Českou republiku a to koridory nešly Polskem a Rakouskem směrem na východ z Německa,“ sdělil palata.

Dalším důležitým tématem pak bylo jednání o spolupráci vědeckých ústavů a rovněž posunutí Česka z montovny do země, která se bude společně s Německem podílet na vědecko-technickém pokroku. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu vysílaném na rádiu Zet Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každý pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Palata: „Návštěva Merkelové ukázala, že v ČSSD panuje velký nesoulad“ Foto: ČTK/Pavlíček Luboš: Předseda senátu Milan Štěch a český premiér Bohuslav Sobotka

reklama

Další články

  1. Poslední „svezení“ v Rolls-Royce Phantom

    Tech ·

    Britský výrobce luxusních vozů Rolls-Royce letos po 13 letech ukončí výrobu sedmé generace svého modelu Phantom. Nová vlajková loď značky přijde na trh až v roce 2018.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.