Palata: „Maďarská politická scéna se ani na významné výročí nedokázala sjednotit“

O víkendu si Maďarsko připomnělo šedesáté výročí od nejkrvavějšího protikomunistického povstání, při kterém zemřelo několik tisíc lidí. Maďarské povstání z roku 1956 bylo podle novináře a komentátora Luboše Palaty významným momentem nejen pro maďarské dějiny, ale i pro celý tehdejší východní blok. Přesto se maďarská politická scéna nedokázala k oslavě tohoto významného výročí sjednotit. Opozice uspořádala vlastní vzpomínkové akce.

Maďaři se před 60 lety pokusily vrhnout komunistický režim a vymanit zemi ze sovětského sevření. Této vzpouře ještě sice předcházelo povstání v NDR, přesto bylo maďarské povstání nejzásadnější v celém východním bloku.Povstalci několik dní bojovali proti sovětským tankům, které nakonec revoltu potlačily. Zemřelo při tom několik tisíc lidí a další stovky byly popraveny při následných represích. „Byl to určitě velký zlom nejen v maďarských dějinách, ale také v tom, že lidé, kteří žili v komunistické totalitě, poznali, že ten režim je ochoten sáhnout k čemukoliv, že je  schopen nasadit tanky k tomu, aby se ubránil proti jakékoliv snaze o změnu,“ uvedl Palata.

Dnešní Maďarsko je ale politicky rozpolcené. Na jedné straně je vládnoucí strana Fidesz v čele s premiérem Viktorem Orbánem a na druhé opozice Maďarské socialistické strany. Ani při tak významném výročí se však nedokázaly spojit. Každý si udělal oslavy podle svého. „Premiér Viktor Orbán stál na té tribuně poněkud osamocen, protože jediný zahraniční státník, který vážil cestu do Budapešti, byl polský prezident Andrzej Duda,“ popisoval Palata státní ceremoniál na Kossuthově náměstí před budovou parlamentu.

Maďarští socialisté, kteří jsou nejsilnější opoziční silou, si udělali oslavy sami. „Připomínali na nich, že v čele hnutí za svržení komunistické totality byli reformní komunisté v čele s premiérem Imrem Nagyem, který byl poté za svoji roli v maďarské revoluci popraven. Připomínali, že současný režim snižuje roli těchto sil i premiéra Nagye,“ řekl Palata.

I on sám na rádiu Zet poznamenal, že nejsmutnější na celých oslavách bylo to, že Maďarsko skutečně od plné demokracie ustupuje. „Fidesz zlikvidoval veškeré kontrolní funkce, které by plně funkční demokracie měla mít a má ten stát plně pod kontrolou včetně velké části médií. O maďarské demokracii se tak v současnosti nedá říci, že by fungovala,“ řekl Palata.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Palata: „Maďarská politická scéna se ani na významné výročí nedokázala sjednotit“ Foto: ČTK/PuzzlePix

reklama

Další články

  1. Kolumbie letos zabavila rekordních 300 tun kokainu

    Společnost ·

    Kolumbijským bezpečnostním složkám se letos již podařilo zabavit rekordních 300 tun kokainu. Hodnota zabavené drogy by na černém trhu činila zhruba devět miliard dolar…

  2. Zeman by měl podle Sobotky Bradyho vyznamenat

    Společnost ·

    Prezident Miloš Zeman by se měl podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) zachovat jako státník a vyznamenat Jiřího Bradyho. Jinak bude z letošního 28. října festival hr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.