Palata: Francouzi jsou naladěni dát Macronovi volný prostor k modernizaci země

V neděli dojde ve Francii k volbě nového prezidenta. Ať bude výsledek jakýkoliv, bude výrazným milníkem tamních dějin. S kandidátkou Marine Le Penovou by Francie získala první ženskou prezidentku, s Emmanuelem Macronem zase nejmladšího prezidenta. Poslední průzkumy naznačují až 20 procentní náskok Macrona nad Le Penovou. Centristický kandidát má navíc podle novináře a komentátora Luboše Palaty na dosah i  většinu v parlamentu.

Macron by měl podle posledních průzkumů v nedělní volbě obdržet zhruba 62 procent hlasů a Le Penová 38 procent. Dnes zveřejněné výsledky ankety společnosti Elabe pro televizi BMF TV a list L´Express naznačují Macronův vzestup po středeční televizní debatě, která byla jednou z nejostřejších ve francouzské historii. „Byť tam byly některé momenty, kdy se podařilo i Marine Le Penové zabodovat, tak Emmanuel Macron se nenechal vyvést z role a dovedl debatu do vítězného konce,“ uvedl Palata. V průzkumu Elabe před debatou se pro Macrona vyslovilo 59 procent lidí a Le Penové chtělo dát hlas 41 procent.

„Vzhledem k tomu, že průzkumy v prvním kole francouzských prezidentských voleb se téměř na procento trefily do toho, jak to první kolo nakonec skončilo, tak lze doufat, že ani tentokrát se francouzští sociologové nemýlí,“ uvedl Palata na rádiu Zet.

Podle Palaty se zdá, že Francouzi nechtějí dát zelenou jen Macronovi v Elysejském paláci, ale i jeho hnutí Vpřed!, které devětatřicetiletý kandidát založil před pouhým rokem. „Podle průzkumů, které vyšly včera, se zdá, že má na dosah většinu v parlamentu i po parlamentních volbách, které budou nedlouho po volbách prezidentských. Zdá se, že Francouzi jsou naladěni k tomu dát Emmanuelu Macronovi volný prostor pro uskutečnění jeho politiky, která by měla modernizovat Francii, měla modernizovat Evropskou unii a zajistit Francii důstojnější postavení jak v rámci Evropské unie, tak světové ekonomiky,“ řekl Palata s tím, že Macronova politika plánuje řadu ekonomických reforem.

Obavy z teroristického útoku stále panují 

Palata ale také na rádiu Zet upozornil na to, že francouzská policie je v plné pohotovosti. Zemi stále hrozí teroristické útoky, a to zejména v samotný den voleb. „Některé zprávy z předchozích dnů ukazovaly, že teroristé, kteří něco takového plánovali, tak to opravdu směřovaly k datu francouzských prezidentských voleb,“ řekl.

Právě terorismus a počet lidí, kteří se nakonec k nedělní volbě rozhodnou nejít, jsou podle Palaty faktory, které by ještě mohly volební výsledky ovlivnit.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí, středu a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Palata: Francouzi jsou naladěni dát Macronovi volný prostor k modernizaci země Foto: ČTK/ABACA/Blondet

reklama

Další články

 1. Prezidentská kampaň ve Francii končí

  Společnost ·

  Dnešní půlnocí ve Francii skončí kampaň před prezidentskými volbami, které se konají v neděli. V nich se naposledy střetnou centrista a bývalý člen dosluhující sociali…

 2. Babiš podal kvůli nahrávkám trestní oznámení

  Společnost ·

  Vicepremiér Andrej Babiš podal trestní oznámení kvůli záznamům svých rozhovorů, které se tento týden objevily na internetu. Oznámení již podal na městském státním zast…

 3. Deutsche Bank má nového největšího akcionáře

  Byznys ·

  Čínský konglomerát HNA Group od úterý vlastní skoro 10 procent největší německé bankovní společnosti Deutsche Bank. Na postu top akcionáře německé společnosti tak vyst…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.