Ovoce nebo oříšky z Turecka v příštích měsících nejspíš zlevní

Ovoce a další potraviny dovážené z Turecka by mohly být v dalších měsících levnější díky propadu kurzu tamní měny. Ze země půlměsíce se do Česka vozí například lískové oříšky, vodní melouny, citrony, limetky, fíky, hrozinky či mandarinky. Jasněji bude podle obchodníků za měsíc, do cen se promítá i řada jiných vlivů. Od začátku roku kurz turecké liry oslabil proti koruně o třetinu.

Zejména při trvalejším oslabení turecké liry lze podle ekonomů očekávat zlevnění mnohé turecké produkce dovážené do ČR. Část tohoto zlevnění může být ale kompenzována snahou českých distributorů a prodejců tureckého zboží navýšit si své marže.

"Již poměrně záhy by se propad turecké liry mohl projevit zlevněním z Turecka dováženého ovoce, jak čerstvého, tak sušeného, ale i potravinových přípravků. Až prodejci doprodají své současné zásoby, lze očekávat také zlevnění oblečení, které z Turecka rovněž v poměrně velkém objemu dovážíme," uvedl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Podle mluvčí obchodů Makro Cash & Carry Romany Nýdrle začátek nákupní sezony z Turecka nezačne dříve než za měsíc. "Odhadovat dopad vývoje turecké liry je velmi obtížné. Volatilita je značná," uvedla Nýdrle.

Vzhledem k současnému vývoji počasí podle ní také není zcela jasné v jaké kvalitě a dostupnosti bude ovoce a zelenina. "Zatím víme, že tropy trápí i zemědělce v Turecku, počasí je nestandardní a produkce nižší. Očekáváme, že Turecko bude reagovat na ceny evropské sklizně citrusů a jiných druhů ovoce a zeleniny, ceny bude pak flexibilně upravovat podle poptávky z trhu a dostupnosti zboží," dodala mluvčí. Makro předpokládá, že jasněji bude za měsíc, kdy se začnou nakupovat turecké citróny.

"Jediným artiklem, který dovážíme z Turecka, jsou čerstvé fíky, ty jsou ale velmi sezónní a na pultech se objevují pouze několik týdnů," dodal mluvčí obchodů Albert Jiří Mareček.

Výrazně ušetřit mohou turisté, kteří do Turecka nyní vyrazí na nákupy. "I přes postupné zdražování potravin a služeb, které bude dle odhadů i nadále pokračovat, se tak nákupy v Turecku vyplatí více než v minulosti. V přepočtu levněji vyjdou Čechy potraviny, alkohol, látky, koření i případné fakultativní výlety, které lze sjednat na místě," řekl marketingový ředitel cestovní agentury Invia.cz Michal Tůma.

Turecko nejen mezi českými turisty platí za nákupní ráj. Na místních trzích a krytých bazarech se dá sehnat rozmanité zboží za výhodné ceny. "Do Turecka se vyplatí vyrazit za nákupem starožitností, zlata, stříbra i měděného zboží, v případě nákupu drahých kovů je ale nutné vždy požadovat certifikát pravosti. Turečtí obchodníci jsou vyhlášení také kvalitními koberci nebo výrobky z kůže a bavlny," dodal Tůma.

 

 

Zdroj: ČTK

Ovoce nebo oříšky z Turecka v příštích měsících nejspíš zlevní Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Česko si připomene oběti okupace z roku 1968

  Společnost ·

  Lidé na území celé České republiky si v úterý připomenou výročí 50 let od invaze vojsk Varšavské smlouvy. Událost v srpnu 1968 ukončila naděje na "socialismus s lidsko…

 2. Trump se opřel do měnové politiky Číny a EU

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s agenturou Reuters se osočil vůči Evropské unii a Číně a obvinil je z měnových manipulací. K tomu dodal, že se mu nezamlou…

 3. Saúdové zvažují investici do konkurenta Tesly

  Byznys ·

  Saúdskoarabský státní investiční fond PIF jedná o investici do firmy Lucid Motors. Jedná se o výrobce elektrických aut, který má ambice stát se konkurentem společnosti…

 4. Afghánistán vyhlásil příměří s Tálibánem

  Společnost ·

  Afghánský prezident Ašraf Ghaní v neděli vyhlásil příměří s islámským radikálním hnutím Tálibán. Rozhodl se k tomu v souvislosti se začínajícím muslimským svátkem obět…

 5. Agrofert ruší přes 1,5 tisíce pracovních míst v německé skupině Lieken

  Byznys ·

  Český holding Agrofert ruší 1665 míst v německé pekárenské skupině Lieken. V pondělí o tom informoval server

  Řecko oficiálně vystupuje ze záchranného programu, začíná si půjčovat samo

  Byznys ·

  Řeckov pondělí po osmi letech opouští záchranný program, který mu zařučily zejména ostatní země platící eurem. Řekové se tak kvůli vlastnímu hlubokému zadlužení nepoto…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.