OSN uvolní Haiti přes 40 milionů dolarů na pomoc obětem cholery

Nevyužité peníze z fondu stabilizační mise na Haiti poputují na pomoc obětem epidemie cholery, v rezoluci o tom rozhodlo Valné shromáždění OSN. Na svěřenecký fond tak převedou 40,5 milionu dolarů (asi 915,5 milionů korun). Epidemie v zemi zasáhla více než 800 tisíc lidí, o život přišlo více než 9000 osob.

Rezoluce, která byla přijata na základě konsenzu, uznává, že „OSN nese morální odpovědnost za oběti epidemie na Haiti a jejich rodiny“. Členové organizace se tak zavazují podpořit zemi ve snaze překonat následky nemoci.

Podle odborníků nemoc na Haiti neúmyslně rozšířili příslušníci mírové mise z Nepálu. OSN však několik let tato obvinění odmítala nebo tiše opomíjela. Tehdejší generální tajemník Pan Ki-mun se loni v prosinci omluvil za to, že organice nepodnikla dostatečné kroky k tomu, aby šíření nákazy potlačila.

Valné shromáždění tak podpořilo iniciativu šéfa OSN Antónia Guterrese, která ve snaze snížit výskyt cholery cílí na zlepšení kvality vody, zdravotního systému země a přístupu k lékařské péči a na podporu obětí nemoci a jejich příbuzných.

Organizace chtěla vybrat 400 milionů dolarů (přibližně devět miliard korun) na vymýcení nemoci a pomoc zasaženým komunitám. Na konci května se však podařilo shromáždit necelé tři miliony dolarů (asi 69 milionů korun).

Guterres proto požádal členské země OSN, aby peníze zbylé ze stabilizační mise věnovaly do fondu na pomoc obětem cholery. Rada bezpečnosti v dubnu jednomyslně schválila plán na ukončení mise. Modré přilby tak v polovině října z této karibské země odejdou po 13 letech.

 

 

Zdroj: ČTK

OSN uvolní Haiti přes 40 milionů dolarů na pomoc obětem cholery Foto: Osugi / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.