Omezení autonomie Katalánska pravděpodobně zahrne převzetí policie

Španělská vláda pravděpodobně během omezení autonomie Katalánska převezme pod svou kontrolu katalánskou policii. V pátek to oznámil člen vedení vládní Lidové strany Fernando Martínez-Maíllo. V rozhovoru pro španělský rozhlas rovněž řekl, že katalánská vláda má ještě čas vývoj zvrátit, a to do konce příštího týdne, než bude o omezení autonomie rozhodovat Senát. Martínez také sdělil, že cíl dočasného omezení autonomie představují nové volby v regionu. Ty by se podle páteční informace španělské televize mohly uskutečnit asi v lednu.

Španělská politička a tajemnice španělských socialistů Carmen Calvová v pátek v televizi uvedla, že v rámci omezení autonomie Madrid zřejmě převezme i kontrolu nad katalánskou televizí TV3 a nad vládním rozpočtem. „Vláda, média a bezpečnostní složky musí být neutrální,“ prohlásila Calvová, která se podle katalánského tisku zúčastnila jednání socialistů s vládou o návrhu na omezení autonomie. Na otázku televizní moderátorky, zda „neutralita médií“ znamená kontrolu nad televizí TV3, Calvová odpověděla: „samozřejmě“. Podle ní je nutné, aby nevznikl podobný „chaos“, jako byl prý při referendu 1. října.

Jeden z lídrů vládních lidovců Martínez předpokládá, že kompetence bezpečnostních složek, které nyní spadají pod katalánské ministerstvo vnitra, přejdou na španělskou vládu, respektive španělské ministerstvo vnitra. Už dříve média psala i o tom, že Madrid převezme fiskální pravomoci nad Katalánskem, k čemuž už částečně sáhl v létě.

Konkrétní opatření k omezení autonomie Katalánska bude španělská vláda projednávat v sobotu na mimořádné schůzi. Rozhodla se k tomu poté, co katalánský premiér Carles Puigdemont ve čtvrtek opět pohrozil vyhlášením nezávislosti, zároveň ale vyzval Madrid k dialogu. Člen vedení lidovců Martínez v pátek uvedl, že katalánská vláda se omezení pravomocí může ještě vyhnout, pokud do týdne, než rozhodne Senát, přestane porušovat ústavu a vyhlásí předčasné regionální volby.

To ale v pátek odmítl místopředseda katalánské vlády Oriol Junqueras. „Svolání voleb není nejlepší možností dalšího postupu. Máme mandát z referenda 1. října a ten naplníme,“ napsal Junqueras na twitteru s odkazem na referendum o nezávislosti. „Žijeme ve státě, kde korupčníci jsou na svobodě a Jordi Cuixart a Jordi Sánchez ve vězení. Nejlepší možností je nová republika,“ uvedl také Junqueras.

Junqueras jmenoval dva separatistické lídry, kteří jsou ve vazbě od pondělka kvůli obvinění ze vzpoury. Té se měli dopustit organizováním protestů 20. září, které svolali poté, co španělská policie provedla kvůli plánovanému referendu razii na úřadech katalánské vlády a zadržela skupinu katalánských úředníků.

Za jejich propuštění se už několik dní konají v Barceloně protestní akce. V pátek zahájily organizace Katalánské národní shromáždění (ANC) a Òmnium Cultural, jejichž dva šéfové jsou ve vazbě, akci #laforcadelagent (Síla lidí). V pátek například mají lidé ukázat svou sílu tím, že budou vybírat své peníze z velkých bank v Katalánsku (primárně tak měli učinit mezi 8:00 a 9:00). Klienti bank Banco Sabadell a CaixaBank tak měli vyjádřit svůj nesouhlas s přesunem sídla těchto finančních ústavů mimo Katalánsko, k němuž se jejich vedení rozhodlo z obav před nejistou situací v případě nezávislosti regionu.

 

 

Zdroj: ČTK

Omezení autonomie Katalánska pravděpodobně zahrne převzetí policie Foto: IRENE COLL INGLES / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.