OKD hledá strategického partnera, zájem má zatím desítka investorů

Vedení těžební společnosti OKD pracuje na hledání strategického partnera. Ten má ve firmě, která je od května v úpadku, zajistit provozování dolů a jejich útlum poté, co v jednotlivých šachtách postupně skončí těžba. Firma, která je od května v úpadku, oslovila více než 200 investorů z celého světa. Insolvenční správce Lee Louda uvedl, že o OKD už projevilo zájem okolo deseti potenciálních investorů z České republiky i zahraničí. Zda bylo hledání úspěšné, by mělo být zřejmé v prvním čtvrtletí příštího roku.

Od nalezení strategického partnera se bude odvíjet reorganizační plán, na němž nyní vedení firmy pracuje. Reorganizaci povolili OKD v srpnu věřitelé společnosti. Věřitelé budou spolu se soudem schvalovat i reorganizační plán, na jehož předložení soud firmě prodloužil lhůtu, a to do 12. dubna 2017.

Nalezení strategického partnera je podle OKD jednou z klíčových fází reorganizačního procesu a nelze bez něj reorganizační plán připravit. Strategický partner totiž ovlivní způsob provedení reorganizace, výši uspokojení věřitelů firmy i další těžbu.

Už teď je ale jisté, že z OKD budou v příštím roce odcházet zaměstnanci. Půjde minimálně o asi 550 pracovníků z Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku. Důl je ztrátový, táhne dolů ekonomiku celého podniku a vedení OKD rozhodlo o jeho uzavření ke 31. březnu.

Uzavřením Dolu Paskov skončí těžba černého uhlí v ostravské části někdejšího Ostravsko-karvinského revíru. Podle výhledu restrukturalizačního plánu ve zprávě o situaci OKD, která byla jedním z podkladů vlády při rozhodování o půjčce 700 milionů korun, by těžba v OKD měla úplně skončit v roce 2023. Je tak pravděpodobné, že už v příštím roce začne pozvolný útlum i v některém z dolů na Karvinsku. Na řadě by měl být Důl Darkov a po něm Důl Lazy.

OKD se dostalo do potíží kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Insolvenční návrh na sebe podala sama firma. Pohledávky vůči OKD přihlásilo přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel.

V listopadu podala společnost OKD u Krajského soudu v Ostravě společnou žalobu na firmu New World Resources N. V. (NWR) a podnikatele Zdeňka Bakalu. Žádá po nich více než 24,5 miliardy korun mimo jiné kvůli nepřiměřenému rozdělování zisku. NWR je vlastníkem OKD, majitelem většiny hlasovacích práv v NWR jsou od letošního února nadnárodní investiční fondy Ashmore Group, M&G a Gramercy, které se spojily do neformálního uskupení Ad Hoc Group (AHG). Předtím byla většinovým akcionářem firmy skupina CERCL, která z poloviny patří Bakalovi.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

 

OKD hledá strategického partnera, zájem má zatím desítka investorů Foto: ČTK/Kaloň Karel

reklama

Další články

 1. Tipy jak se při pití alkoholu vyvarovat kocovině

  Společnost ·

  Ty pocity nejspíš důvěrně znáte - speciálně v tomto ročním období. Třeštící hlava, sucho v ústech a neustávající pocit nevolnosti, který se nedaří zahnat žádným „zaruč…

 2. Úžasná fakta o soukromém sídle Billa Gatese

  Byznys ·

  Není překvapivé, že zakladatel technologické společnosti Microsoft a zároveň nejbohatší muž světa Bill Gates má i extravagantní bydlení. Jeho dům dostal dokonce přezdí…

 3. Osm největších evropských vojevůdců všech dob

  Společnost ·

  V průběhu staletí čelila Evropa řadě mezistátních konfliktů, z nichž vzešla velká řada významných vojevůdců. Všechny osoby spojuje stejná věc. Jde o mistry taktiky, kt…

 4. První trasa Hypersmyčky by mohla být v Dubaji

  Tech ·

  Dubaj se dostává do popředí závodu o tom, kdo postaví nejrychlejší masovou tranzitní síť na planetě. Město Spojených arabských emirátů zvažuje možnosti, kudy by vysoko…

 5. Vila Tugendhat slaví 15 let v UNESCO

  ·

  Brněnská vila Tugendhat se přesně před 15 lety ocitla na seznamu světového dědictví UNESCO. Průměrná roční návštěvnost od té doby podle statistik Muzea města Brna stou…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.