Odliv občanů EU z brexitové Británie se loni zvýšil o 37 %

Stále více Evropanů opouští Velkou Británii. Nová data britské vlády ukazují, že v roce 2016 Spojené království opustilo 117 tisíc občanů Evropské unie. To je o 36 procent více než předchozí rok. Podle serveru americké televize CNN migranti EU neopouštějí Británii jen kvůli nejistotě kolem brexitu, ale i zpomalení hospodářského růstu a vyšším cenám. Pro Británii pak tato zpráva bude znamenat další prohloubení ekonomických problémů.

Čistá migrace ze zemí EU klesla v loňském roce na 133 tisíc lidí z 184 tisíc v roce 2015. „Zpomalení migrace odráží nejistotu ohledně současného i budoucího postavení migrantů,“ řekl předseda Centra pro ekonomiku a Business Research Douglas McWilliams.

Mnoho Evropanů, kteří se z Velké Británie rozhodli odejít, pocházeli z nejnovějších členských států EU ve střední a východní Evropě. Odjezdy právě této skupiny se v roce 2016 zvýšily o 67 %, konkrétně odešlo 57 tisíc lidí. 

Důvodem, proč v minulém roce rostl odliv a naopak ubýval odliv migrantů z Británie, je vedle brexitu i zpomalení hospodářského růstu a vyšší ceny. Propad kurzu libry a stagnující reálné mzdy pak také ze Spojeného království dělají méně přitažlivé místo, kde si vydělat.

Zhruba 3 miliony lidí z jiných států EU žije ve Velké Británii. Někteří z nich pracují na stavbách nebo farmách, jiní jako univerzitní výzkumníci, lékaři a zdravotní sestry. 

Podle právních předpisů EU, mají stejná práva jako Britové, pokud jde o pracovní místa, důchody a zdravotní pojištění. Situace by se mohla změnit poté, co Velká Británie dokončí proces odchodu z EU. Prozatím jsou ale migranti EU v nejistotě ohledně svého právního postavení po brexitu.

Vyjednavači EU slibují, že zajištění práva pro občany EU ve Velké Británii bude jednou z jejich hlavních priorit při nadcházejících jednáních s Londýnem. Nutno ale dodat, že právě tato problematika leží Britům v žaludku nejvíce.

Experti nicméně varují, že odliv migrantů může Británii po hospodářské stránce uškodit. Tamní ekonomika podle nich závisí na stálém proudu přistěhovalců a země tedy pocítí, pokud přestanou přicházet. Nezaměstnanost Spojeného království je navíc na nejnižší úrovni za více než 40 let a mnoho odvětví včetně pohostinství, zdravotnictví nebo technologií se snaží najít zaměstnance.

 

 

Zdroj: CNN, Zet

 

 

 

Odliv občanů EU z brexitové Británie se loni zvýšil o 37 % Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. NATO půjde silněji proti terorismu

  Byznys ·

  Severoatlantická aliance zesílí svůj příspěvek k boji s terorismem. Vstup NATO do mezinárodní koalice bojující proti Islámskému státu (IS) je jedním z prvků tohoto pří…

 2. OPEC prodlouží těžební limity do března 2018

  Byznys ·

  Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se rozhodla prodloužit dohodu o omezení své těžby do března příštího roku. Agentuře Reuters to sdělil jeden z delegátů dnešní …

 3. V Česku se po 15 letech objevila cholera

  Společnost ·

  Dva Češi se při pracovním pobytu na ostrově Zanzibar ve východoafrické Tanzanii nakazili cholerou. Tato nemoc byla přitom v České republice zaznamenána před 15 lety. P…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.