Obchodní spory s USA mají negativní dopad na asijské i evropské akcie

Obchodní spory mezi Spojenými státy a ostatními předními ekonomikami způsobily na začátku týdne pokles evropských akcií. Hlavní indexy ztrácejí 0,9 až 1,3 procenta, nejhorší je situace v automobilovém a technologickém sektoru. Zpráva o tom, že Spojené státy chtějí omezit čínské investice do technologických firem a blokovat vývoz tohoto odvětví, měla negativní dopad na asijské burzy. Propad následně pokračoval i v Evropě.

Krátce před 12:00 SELČ ztrácel panevropský Stoxx 600 zhruba jedno procento na 380,80 bodu, německý DAX téměř 1,3 procenta na 12 421,9 bodu a britský index FTSE 100 přibližně 0,9 procenta na 7614,3 bodu.

Evropský technologický sektor, v němž převažují producenti hardwaru citlivého na obchodní bariéry, před polednem ztrácel 1,2 procenta. Největší dopad měla zpráva na výrobce polovodičů BE Semiconductor, Siltronic, Infineon, STMicro a ASML, jejichž akcie oslabily o 2,6 až 3,6 procenta.

Automobilový průmysl, který je stěžejním cílem amerického prezidenta Donalda Trumpa, vykazoval pokles o 1,4 procenta a ztráty má už sedm dní. Trump v pátek pohrozil Evropské unii dvacetiprocentním clem na dovoz automobilů, pokud EU brzy nezruší svá ochranářská opatření proti Spojeným státům.

Mezi bankovními tituly, které na ekonomické dění reagují obzvláště citlivě, se nejhůře vede akciím Commerzbank, ale také HSBC, Santander či BNP Paribas.

Výprodej zasáhl také akcie podniků, pro které je důležitý neomezený přístup na trh. V této kategorii největší propad zaznamenaly akcie Airbus, ABB a Siemens.

 

 

Zdroj: ČTK

Obchodní spory s USA mají negativní dopad na asijské i evropské akcie Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Co přinesl včerejší minisummit k migraci?

  Společnost ·

  Země Evropské unie se musí snažit najít evropské řešení migrační problematiky; kde takové řešení nebude možné, je na místě spolupráce skupin konkrétních zainteresovaný…

 2. Volby v Turecku vyhrál Erdogan

  Společnost ·

  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil svůj mandát už v prvním kole voleb. Po sečtení více než 97 procent hlasů jeho vítězství ohlásila turecká volební komise,…

 3. Přikročí ČNB ke zvýšení sazeb?

  Byznys ·

  Bankovní rada České národní banky by ve středu mohla zvýšit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na jedno procento, domnívá se většina analytiků oslovených …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.