Obama ve spojitosti se situací v Sýrii nedůvěřuje Rusku

Americký prezident Barack Obama řekl, že nedůvěřuje Rusku, co se týče vojenské spolupráce s USA s cílem ukončit občanskou válku v Sýrii. Obama v rámci čtvrteční tiskové konference v Pentagonu jednal o boji s Islámským státem. Americká hlava státu rovněž zkritizovala ruskou podporu syrským vládním jednotkám, jež podnikají útoky na opoziční síly a obléhají rozsáhle a zalidněné oblasti. Jako příklad lze uvést město Halab. 

Obamova administrativa nyní zkoumá možnosti rozšíření vojenské spolupráce s Ruskem v Sýrii, například pokud jde o sdílení zpravodajských informací. Někteří američtí vojenští představitelé ale v souvislosti s tím již vyjádřili své obavy. Skeptici se bojí, že by Moskva těchto informací využila k tomu, aby pomohla syrskému prezidentu Bašáru Asadovi udržet se u moci. Podle Obamy by přitom Asad měl své křeslo opustit.

Na dotaz, zda, pokud jde o spolupráci, důvěřuje ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, Obama odpověděl: „Nejsem si jistý tím, že můžeme Rusům a Vladimiru Putinovi věřit, proto je musíme otestovat.“ Rusko podle něj musí ukázat, že chce pracovat na ukončení násilností v zemi. Musí svůj boj rovněž zaměřit proti Islámskému státu a dalším extremistům.

Podle Obamy budou radikálové z Islámského státu nejspíš hrozbou pro USA, i když bude hnutí poraženo v Sýrii a Iráku. Skupina podle něj může i nadále inspirovat lidi, aby jako osamělí střelci provedli útoky v metru či na přehlídkách. Spojené státy a NATO ale nesmí podlehnout strachu a musí i nadále proti této skupině bojovat, dodal.

 

 

Zdroj: ČTK

Obama ve spojitosti se situací v Sýrii nedůvěřuje Rusku Foto: Joseph Sohm / Shutterstock.com: Americký prezident Barack Obama

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.