Obama podepsal zákon namířený proti sexuálním deliktům v armádě

Americký prezident Barack Obama podepsal Kongresem schválený návrh armádního zákona, který americké administrativě umožní přitvrdit v boji proti rostoucímu počtu případů sexuálního násilí v řadách vojska. Zákon mimo jiné omezuje pravomoci vojenských velitelů při vyšetřování nepřípustného chování vojáků. Obama zákon podepsal z dovolené, kterou se svou rodinou tráví na Havaji, uvedla agentura Reuters.

Americká armáda čelí rostoucímu počtu skandálů spojených s nepřípustným sexuálním chováním, které však podle kritiků často nevedou k potrestání viníků. Velící důstojníci údajně mnohdy případy sexuálního obtěžování zlehčují a viníky nechávají bez trestu. Loni se cítilo být terčem sexuálního obtěžování 26.000 mužů a žen v ozbrojených silách, což je o třetinu více než v předchozím roce.

Obamou podepsaný zákon o armádě mimo jiné omezuje práva vojenských velitelů při vyšetřování podobných případů. Velící důstojníci mohli až dosud zvrátit rozhodnutí vojenské poroty, pokud shledají svého podřízeného nevinným, což jim nový zákon znemožňuje. Norma zároveň povoluje civilní přehodnocení případu, pokud jej velící důstojník odmítne řešit.

Obama minulý týden vyzval vedení armády, aby se vypořádalo s tímto problémem, jinak do roka přijme další opatření, která však nespecifikoval.

K dalším důležitým novinkám v zákoně patří paragraf, který usnadňuje Washingtonu přepravu vězňů ze základny Guantánamo na Kubě do zemí, které je jsou v souvislosti s chystaným zrušením tamní věznice ochotny přijmout. Armádní zákon rovněž stanovil základní rozpočet americké armády na fiskální rok 2014 ve výši 526,8 miliardy dolarů (zhruba 10,6 bilionu korun).

Zdroj: Reuters

Obama podepsal zákon namířený proti sexuálním deliktům v armádě Foto: CTK.CZ

reklama

Další články

  1. Thajská opozice vyhlásila bojkot únorových voleb

    Společnost ·

    Thajská opoziční Demokratická strana bude bojkotovat volby vyhlášené na 2. února. Thajští občané prý ztratili důvěru v současný politický systém. Krok nejstarší pol…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.