„Obří únik dat CIA otřese důvěrou v některé softwarové firmy,“ říká Kasík

Server WikiLeaks zveřejnil zatím největší únik dokumentů z americké Ústřední zpravodajské služby (CIA). Uniklá data obsahují popis konkrétních možností a technik, které CIA využívá při sledování, odposlouchávání, aktivním napadání i dešifrování. Redaktor serveru Technet.cz Pavel Kasík říká, že se tato skutečnost negativně podepíše na důvěře k softwarovým firmám. CIA pravděpodobně vyžadovala slabší zabezpečení jejich platforem a softwarů. Zpravodajcům to totiž vyhovovalo. 

Ze zpravodajské služby měly uniknout tisícovky dokumentů, mezi nimiž figurují přílohy pdf dokumentů, zdrojových kódů a citlivých dat, které se dají nadále použít. Únik lze podle Kasíka srovnat se známým „whistleblowerem“ Edwardem Snowdenem, který dříve vynesl dokumenty z NSA. Ten je v současnosti v Rusku, kde získal azyl.

„Když Snowden vynesl dokumenty, tak novináři měli čas na tom pracovat, prohledávat a ověřovat. Když pak něco ověřili, tak s tím postupně šli ven. Tady je to pravý opak. Máme hromadu tisícovek dokumentů, které jsou sice nějakým způsobem organizovány, ale vyznat se v nich a pochopit je, to potrvá velmi dlouho,“ uvedl Kasík.

CIA prozatím nepotvrdila ani nevyvrátila, zdali jde o reálné dokumenty. Pokud se ale jedná o skutečná data, tak by tajná služba měla být podle Kasíka na podobnou situaci připravena. Pro podobné případy musí mít vypracovaný nouzový plán.

„Jestli to v něco otřese, tak je to důvěra v některé softwarové firmy. Některé dokumenty naznačují, že se CIA aktivně podílela na tom, aby měly trochu slabší zabezpečení. Různými způsoby se snažila aktivně snížit bezpečnost, protože jim to vlastně vyhovovalo. Když našli třeba nějakou zranitelnost, tak ji neohlásili, ale schovali si ji na později,“ řekl Kasík na rádiu Zet.

Kdo za únikem dat stojí? 

Důležité nyní bude rovněž zjistit, kdo za únikem dokumentů stál. Server WikiLeaks v poslední době čelil kritice, že sloužil ruským tajným službám jako nástroj proti americké kandidátce na prezidentku Hillary Clintonovou. Ta nakonec souboj o amerického prezidenta s republikánským rivalem Donaldem Trumpem prohrála. Stalo se tak poté, co WikiLeaks zveřejnil e-mailovou korespondenci Clintonové. Server iHned.cz také uvádí, že zakladatel portálu WikiLeaks Julian Assange měl v minulosti svůj vlastní pořad na ruském propagandistickém kanálu RussiaToday.

WikiLeaks tvrdí, že dokumenty získaly od hackera, který je měl k dispozici již delší dobu. Otázkou ale nadále zůstává, zda dokumenty neodcizil pracovník tajné služby. MicroSD karta je kupříkladu menší, než nejmenší americká mince. Pronést dokumenty pomocí ní podle Kasíka nemusí představovat takovou komplikaci. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s redaktorem serveru Technet.cz Pavlem Kasíkem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Obří únik dat CIA otřese důvěrou v některé softwarové firmy,“ říká Kasík Foto: Shuttertock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.