O daňové ráje je i navzdory Panama papers větší zájem, Češi si oblíbili Kypr a Seychely

U českých podnikatelů roste zájem o registraci pobočky firmy v daňových rájích na Kypru, Maltě nebo Seychelské republice. Důvodem je podle autora aktuální analýzy společnosti Bisnode o daňových rájích, Michala Řičaře, příznivý vývoj ekonomiky. Malta nebo Kypr jsou členy Evropské unie a u daňových úřadů nebo Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) nejsou oproti jiným daňovým rájům tak kontroverzní.

Malta a Kypr navíc nabízejí nejnižší zdanění v rámci EU. Jde o malé země, které poskytují významnou optimalizaci daní. „Jsou to státy v EU. Platí pro ně, že je tam určitá prestiž na rozdíl od toho, kdyby si podnikatel založil podnikání přes Seychelskou republiku. Tam už daňová správa hledí na firemní strukturu a snaží se rozkrýt, jestli nedochází k nějakým nekalým praktikám. Kypr má přímočarou sazbu daně úplně nejnižší. Tam jsme zhruba na deseti procentech,“ řekl Řičař na rádiu Zet.

Současná ekonomická situace nahrává tomu, že na území Česka roste počet firem. Vše je podle Řičaře závislé na ekonomickém cyklu, který se nyní nachází v konjunktuře. To znamená, že ekonomika stále sleduje vzestupný trend. Tuto skutečnost potvrzují například indikátory nezaměstnanosti, inflace nebo přírůstku hrubého domácího produktu.

Přírůstek firem je v současnosti na nejvyšší úrovni od předkrizového období. S narůstajícím počtem běžných firem přitom roste i počet firem registrovaných v daňových rájích. „Firmy v daňových rájích rostou výrazně méně, jde asi o jedno procent, ale rostou. Je to ale v kontextu té ekonomické souvislosti. Firmy z daňových rájů rostou, protože je konjunktura,“ sdělil Řičar.

Společnosti mají zájem o daňové ráje, které jsou více reprezentativní. Z toho důvodu klesá zájem o Nizozemí nebo Panamu. Podnikatelé se tak zaměřují právě na Kypr, Maltu nebo Seychely. Výhodou Seychelské republiky je skutečnost, že jsou zapsané v takzvané bílé listině OECD. „Zároveň platí, že nemusíte nějakým způsobem vykazovat účetnictví. Jste tedy úplně krytí. Seychely mají poměrně dobré smlouvy o zavedení dvojího zdanění a zároveň jsou ještě na takzvané bílé listině OECD. To znamená, že ze strany vyšších orgánů na ně není větší dohled. Vše nahrává tomu, že Seychely jsou v tuto chvíli mnohem více využívány, než tomu bylo v minulosti,“ informoval Řičař. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s autorem aktuální analýzy společnosti Bisnode o daňových rájích Michalem Řičařem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

O daňové ráje je i navzdory Panama papers větší zájem, Češi si oblíbili Kypr a Seychely Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.