Návod na úspěch: Nespoléhejte na spravedlnost. Ta nebyla a ani nebude

Lidé ani společnosti se nemohou spoléhat na spravedlnost. Ta totiž nikdy nebyla a nikdy ani nebude. V pravidelném pořadu Návod na úspěch se na tom shodli autor knižních bestsellerů Ivo Toman a podnikatel a autor vzdělávacích programů Tomáš Kučera.

Důkaz ohledně toho, že spravedlnost neexistujeme můžeme znázornit na nás lidech. Všichni jsme se narodili díky tomu, že spermie oplodnila vajíčko. Šlo přitom o jednu jedinou spermii z několika milionů. Do velkého boje se tak vydaly miliony spermií a jen jediná zvítězila. Z toho vyplývá podle Tomana otázka, proč se v životě dožadujeme vůbec nějaké spravedlnosti.

„Mám tady jeden fakt. Světová nadace pro studium holokaustu napsala seznam společností, které zneužívaly vězně koncentračních táborů. Ty firmy známe všichni. Jde například o Siemens, Knorr, Deutsche Bank, AEG, BMW, Volkswagen a Daimler-Benz. Připadá vám to spravedlivé,“ dotazuje se Kučera.

Dalším názorným příkladem může být podle Tomana velký požár v Londýně, jenž vypukl 2. září 1666. Kvůli němu tenkrát lehnul popelem takřka celý Londýn. Způsobil jej ovšem pekař krále Karla II. Ten přežil. Jeho služka, která ale za nic nemohla, zemřela.

Z těchto příkladů jednoduše vyplývá jedno ponaučení. Jestli chce mít člověk jednoduchý a úspěšný život, tak se musí smířit s tím, že je nespravedlivý.

„Nedoufejte v nějakou vyšší spravedlnost, že jsou nějaké boží mlýny, které melou. Nemelou. Znáte film Kladivo na čarodějnice? Jde o snímek podle skutečné události. Člověk, který způsobil, že spousta nevinných lidí šla na hranice a byli upáleni, nakonec umřel věkem v bohatství, které nakradl svým obětem. Jaký by byl závěr? Svět byl a bude nespravedlivý,“ uvedl Toman.

 

 

Návod na úspěch je pořad rádia Zet, kde se autor knižních bestsellerů Ivo Toman a podnikatel a autor vzdělávacích programů Tomáš Kučera dělí o rady tipy a zkušenosti.

Celý díl si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Návod na úspěch: Nespoléhejte na spravedlnost. Ta nebyla a ani nebude Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Vysoká těžba ropy tlačí její cenu dolů

    Byznys ·

    Neustávající vysoká těžba ropy společně s vývozem ze států sdružených v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) se ve čtvrtek podepsaly u poklesu cen černého zlata na…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.