Nová rozvojová banka AIIB má být v provozu do konce roku

Nový čínský projekt Asijské banky pro investice do infrastruktury (AIIB) by měl zahájit provoz do konce letošního roku. Oznámili to dnes v Singapuru představitelé budoucích členských zemí AIIB. Podle zástupců některých zemí je to však příliš ambiciózní cíl.

Zástupci zemí na třídenním setkání pracovali na dokončení dohody o založení AIIB. Dohoda by měla být připravena k podpisu do konce června.

Největším akcionářem nové banky bude Čína s podílem 25 až 30 procent. Druhým největším akcionářem bude zřejmě Indie, sdělil agentuře Reuters jeden z delegátů. Podle dalšího se má podíl Indie pohybovat v rozmezí deset až 15 procent. Celkově budou mít asijské země v bance podíl 72 až 75 procent, zbytek bude patřit evropským a dalším zemím. Projektu se naopak nebude účastnit Japonsko nebo Spojené státy, které navíc své spojence od vstupu do této instituce odrazovaly.

Vznik AIIB navrhla v roce 2013 Čína jako instituci pro financování výstavby silnic, železnic, elektráren či telekomunikačních sítí v Asii. Čína jako největší akcionář slíbila, že poskytne většinu počátečního kapitálu ve výši 50 miliard dolarů (1,2 bilionu Kč). Tato částka by se mohla časem zvýšit na 100 miliard dolarů.

Každý ze zástupců členské země teď musí předložit návrh o založení banky k závěrečnému schválení vládě své země. Někteří analytici i zástupci zemí jsou však skeptičtí k termínu spuštění provozu banky, protože v každé členské zemi musí být dohoda oficiálně schválena vládou a zákonodárným sborem.

Mezi zakládající členy AIIB bylo přijato 57 států a oblastí z Asie, Evropy a Blízkého východu. Na formování nové instituce se tak bude podílet zhruba dvacítka evropských států v čele s Británií, Německem a Francií, ale také třeba Írán, Egypt, Izrael či Laos. Česká republika s účastí váhá.

 

Zdroj: ČTK

Nová rozvojová banka AIIB má být v provozu do konce roku Foto: ČTK/AP/Zhang yu

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.