Nový nástroj mapuje náladu uživatelů Twitteru, má zlepšit psychické zdraví

Vědecký tým z Austrálie představil nový nástroj pro sociální síť Twitter, který umí mapovat a analyzovat emoce uživatelů v reálném čase. Podle vývojářů by měl nástroj We Feel pomoci porozumět psychickému stavu populace Twitteru a zlepšit pomoc při poruchách psychického zdraví.

Cílem nového online nástroje je vytvořit emocionální mapu lidé z celého světa v reálném čase. Nástroj analyzuje 32 tisíc příspěvků za minutu, což je asi deset procent všech příspěvků v angličtině. Hledá v nich 600 slov spojených s emocemi, jako je láska, radost, překvapení, hněv, smutek či strach.

Podle vývojářů nástroj využívá speciální algoritmy, pomocí kterých zpracovává emocionálně zabarvený jazyk jednotlivých tweetů

We Feel byl vyvinut týmem výzkumných pracovníků z z Black Dog Institutu, neziskové organizace věnující se léčbě poruch nálady, která je při australské národní výzkumné agentuře CSIRO . Měl by pomoci zjistit, jak přesně mohou příspěvky na Twitteru odrážet špatné duševní zdraví nebo pozorovat, jak mohou faktory, jako jsou denní doba, počasí či zprávy, vést k posunům citů a nálady. Podle týmu, by údaje mohly pomoci orgánům přijmout vhodná opatření k vytváření efektivních kampaní veřejného zdraví.

Tyto údaje mají být použity ke sledování emocí jednotlivců i celých společenství v různých oblastech a „nakonec předvídat, kde a kdy by byly potřeba potenciálně život zachraňující služby“, uvedla hlavní výzkumnice projektu Helen Christensenová, která působí v ústavu Black Dog.

Nástroj také umožňuje prozkoumat sekundární emoce uživatelů. Například umí analyzovat, zda emoce smutku vychází ze studu, zklamání, soucitu, či utrpení.

„Význam a sílu těchto informací není možné podceňovat. V současnosti vědci zkoumající psychické zdraví používají údaje, které mohou být i pět let staré,“ dodala.

Více na stránkách CSIRO

Zdroj: ČTK, gizmag.com

Nový nástroj mapuje náladu uživatelů Twitteru, má zlepšit psychické zdraví Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Kamery GoPro jdou se svými akciemi na burzu

    Byznys ·

    Americká společnost GoPro, která je předním výrobcem nositelných minikamer, oznámila, že hodlá vstoupit na burzu Nasdaq. Firma podle agentury Reuters plánuje získat em…

  2. Malé oči: Filmový festival pro děti od dětí

    ·

    „Malé oči“ jsou první pražský dětský filmový festival, který od 19. do 25. května pořádá Bio Oko ve spolupráci s Aeroškolou. Celé přípravy má na starost tým mladýc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.