Nový únik dat firem z daňových rájů ukazuje i na bývalou europolitičku

Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ) ve středu zveřejnilo nové dokumenty z firemního registru Bahamských ostrovů. Nachází se v něm jména ředitelů a některých vlastníků více než 175.000 firem, fondů a nadací založených v letech 1990 až 2016. Mezi nimi je i bývalá evropská komisařka Neelie Kroesová. Ta zatajila, že byla v době výkonu své funkce ředitelkou offshoreové společnosti na Bahamách

Nizozemka Kroesová, která byla v letech 2004 až 2010 eurokomisařkou pro hospodářskou soutěž a následně až do roku 2014 vedla evropský rezort digitalizace a nových technologií, byla podle ICIJ v letech 2000 až 2009 ředitelkou firmy Mint Holdings se sídlem na Bahamských ostrovech. O této své pozici a tedy o možném střetu zájmů přitom neinformovala ani veřejnost ani Evropskou komisi, což bylo ale její povinností.

Podle právníka Kroesové Oscara Hammersteina nebyla ale firma Mint Holdings nikdy skutečně funkční a jen administrativní chybou došlo k tomu, že nebyla z bahamského registru odstraněna. Firmu podle něj založil jordánský podnikatel, s nímž se Kroesová dobře zná a který chtěl nakoupit některá aktiva americké energetické společnosti Enron. Ta ale později zkrachovala, a k transakci tak nikdy nedošlo.

Kroesová podle svého právního zástupce předpokládala, že její účast na celém projektu tím skončila. V roce 2009, kdy už byla eurokomisařkou, prý sice přišla na to, že její jméno dál figuruje v bahamském registru, tuto úřední chybu prý ale okamžitě napravila.

ICIJ zveřejnilo zhruba 1,3 milionu dokumentů z firemního registru Bahamských ostrovů se jmény ředitelů a některých vlastníků více než 175.000 firem, fondů a nadací založených v letech 1990 až 2016.

Už na jaře uveřejnilo takzvané Panamské dokumenty, které obsahovaly informace uniklé z právní firmy Mossack Fonseca. Vyplývá z nich, že firma pomáhala svým klientům vyhnout se co nejefektivněji placení daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti. Dokumenty se týkají i desítek prominentních politiků a byznysmenů.

Kvůli kauze Panamských dokumentů rezignoval islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson. Bývalý britský premiér David Cameron čelil kritice kvůli offshoreovému investičnímu fondu svého otce.

 

 

Zdroj: ČTK

Nový únik dat firem z daňových rájů ukazuje i na bývalou europolitičku Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Šest nejbizarnějších aut letošního roku

    Tech ·

    Automobilový průmysl se pohybuje nebývale rychle dopředu. Skrze koncepční vozy automobilových výrobců si většinou můžeme představit, jak bude naše budoucnost na silnic…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.