Nový jízdní řád přinese více vlaků na koleje a vyšší jízdné

České dráhy v novém jízdním řádu vypraví 7016 vlaků vlaků denně. V meziročním srovnání tak od 11. prosince, kdy se změna jízdních řádů uskuteční, vypraví o zhruba 117 spojů denně více. Jízdné se zvedne o koruny, u vzdáleností do 120 kilometrů má být dražší o korunu, u větších vzdáleností do čtyř korun. V tiskové zprávě to dnes uvedly České dráhy.

Jde o první zdražení po dvou letech a bude se týkat především obyčejného jízdného včetně zpátečních jízdenek a traťových jízdenek. Například cena obyčejné jízdenky z Prahy do Benešova (49 km) bude stát 76 Kč místo 75 Kč a cena obyčejné jízdenky z Prahy do Karlových Varů (236 km) se zvýší o dvě koruny ze současných 323 Kč na 325 Kč, uvedly České dráhy. Celkově dráhy ceny zvýší o 0,7 procenta.

Bez zdražení zůstanou poplatky za pořízení zákaznické in Karty, ceny celodenních síťových jízdenek, skupinových víkendových jízdenek, rezervací nebo dovozného za přepravu psů, jízdních kol a objemných zavazadel. Jízdenky za současné ceny budou k dispozici do 10. prosince.

Předprodej jízdenek s rezervacemi na nový jízdní řád zahájí společnost od 1. listopadu. Předprodej po internetu prostřednictvím eshopu bude zahájen během listopadu. Jízdenky bez rezervace konkrétního místa je možné kupovat na pokladnách ČD od poloviny října.

Přestože většina jízdních řádů na příští rok je už sestavena, chybí rozvrh trati mezi Prahou a Brnem, což je trasa, o kterou má kromě Českých drah zájem podnikatel a majitel dopravní společnosti RegioJet Radim Jančura. Rozhodnutí o tom, který dopravce a v kolik hodin bude na trase od prosince jezdit, záleží na správci železniční infrastruktury, Správě železniční dopravní cesty. Ta má podle mluvčího Marka Illiaše pro uzavření jízdního řádu ze zákona čas do konce listopadu.

Mezi největší změny nového řádu patří zavedení nových expresních spojů na mezinárodní trase Praha - České Budějovice - Linec. Cestujícím z Prahy do Lince to přinese téměř hodinové zrychlení na čtyři hodiny a pět minut. Další změnou je zavedení přímých vlaků z Ostravy do Zvolena přes Banskou Bystricu.

Ve vnitrostátní dálkové dopravě mezi největší změny patří zrychlení cest na jih Čech v souvislosti se zavedením expresního spojení do Lince a rovněž do Luhačovic a Starého Města u Uherského Hradiště. Vlaky budou nově jezdit až 160kilometrovou rychlostí a projedou dosavadní zastávky v Července, Mohelnici a v Zábřehu na Moravě. Cestovní čas mezi Prahou a Starým Městem se u nejrychlejších spojů zkrátí téměř o půl hodiny na tři hodiny a 18 minut a mezi Prahou a Luhačovicemi téměř o 20 minut, na čtyři hodiny a 25 minut.

Celkem České dráhy plánují vypravit vlaky na cesty delší než 120 milionů kilometrů. To je meziroční růst o 2,5 milionu kilometrů.

 

 

Zdroj: ČTK

Nový jízdní řád přinese více vlaků na koleje a vyšší jízdné Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Osm letišť, kde si dlouhé mezipřistání užijete

    Společnost ·

    Při cestování není snad nic horšího než mít dlouhá mezipřistání. Nepohodlné letištní sedačky a předražené restaurace v takových časech na náladě nepřidají. Na některýc…

  2. Itálií otřáslo další zemětřesení

    Společnost ·

    Centrální Itálii dnes postihlo další silné zemětřesení. Podle italského Geologického a vulkanologického ústavu mělo sílu kolem 6,5 stupně a jeho ohnisko se nacházelo v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.