Nositel Nobelovy ceny R. Mundell: Duchovní otec jednotné evropské měny

Robert Mundell, považovaný za jednoho ze zakladatelů ekonomie strany nabídky, obdržel Nobelovu cenu za ekonomii v roce 1999. Královská švédská akademie ocenila jeho přínos k analýze měnové a fiskální politiky v různých režimech měnového kurzu. 

Mundell, původem z Kanady, byl Nobelovu cenu také oceněn za přínos k teorie takzvané optimální měnové oblasti. Ta zkoumá podmínky, za kterých se mohou dvě nebo více zemí vzdát svých národních měn a vytvořit měnovou unii. 

O práci Roberta Mundella mluvil ve Studiu Zet Lukáš Kovanda, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen a pedagog na Vysoké škole ekonomické v Praze.

 

Pane Kovando, jaký podíl měl Robert Mundell na vzniku společné evropské měny - eura?

Jeho podíl byl nepřímý, protože je teoretik, ne praktik. Spoluvytvořil teorii optimálních měnových oblastí, která byla v době, kdy se rozhodovalo o tom, zda euro přijmout, či nikoli, klíčovou. Podle té se pak vedla diskuze, kterou argumentovali jak ekonomové, tak politici. V tom smyslu je Robert Mundell teoretickým duchovním otcem eura. Nikoli ovšem praktickým. Praktické zavádění jednotné měny už bylo na jiných lidech, zejména na politicích.

 

Mundell se vyjadřoval i k případnému přijetí eura v České republice. Co si o něm myslí?

Ano, v tomto ohledu je poměrně horlivým zastáncem jednotné evropské měny. Hovořil jsem s ním o tom v roce 2010, kdy byla v rozpuku kolem Řecka. Navzdory tomu, že se tehdy eurozóna otřásala v základech, velmi přesvědčeně České republice doporučoval, že by do eurozóny měla vstoupit už v roce 2012 nebo 2013, což jak víme, se určitě nesplnilo a nesplní.

 

V článku najdete pouze vybrané pasáže z rozhovoru. Celý záznam zvuku si můžete poslechnout v playeru výše.

Zdroj: Zet

 

Nositel Nobelovy ceny R. Mundell: Duchovní otec jednotné evropské měny Foto: ČTK: Robert Mundell

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.