Norsko chce postavit první lodní tunel na světě

Norsko díky svému Lærdalskému tunelu drží prvenství v délce silničních tunelů. Nyní si chce připsat další. Země se snaží jako první na světě postavit tunel pro lodě, kterým by denně proplouvalo 70 až 120 lodí. O tunelu, který by usnadnil cestování podél moře Stadhavet se hovoří už od roku 1980. Studie proveditelnosti však bude předložena tamnímu ministerstvu dopravy až letos v květnu.

Stavba lodního tunelu by podle projektového manažera Terjeho Andreassena vyšla na 2,3 miliardu norských korun (téměř 6,8 miliardy korun) a musela by být plně financována vládou. Pokud ministerstvo dopravy plány schválí, s výstavbou se může začít v roce 2019.

Moře Stadhavet je oblast známá pro silné větry a hurikány. Kvůli bouřlivému počasí je pro lodě téměř nemožné cestovat v této oblasti. Plavidla často čekají několik hodin nebo dokonce dní, než mohou oblastí bezpečně proplout. Tunel s názvem Stad by podle Andreassena umožnil bezpečnější průjezd podél moře.

Na výzkumu proveditelnosti a ztvárnění projektu pracoval Norský pobřežní úřad spolu s architektonickou firmou Snøhetta. Takto by mohl první lodní tunel vypadat:

 

Ze severu by lodě měli přístup k tunelu nedaleko města Selje. Jižní vstup bude umístěn přes fjord Molde, kde by měl stát i nový most pro pěší.

Tunel bude měřit 1,6 km. Na výšku bude měřit 45 metrů, na šířku pak 36 metrů. Denně by jím mělo proplouvat 70 -120 lodí.

Pokud by se ambiciózní projekt stal skutečností, tak by konstrukční tým tunelu byl nucen se provrtat a odstřelovat skrz skálu, čímž by se vytvořil kanál.

 

 

Zdroj: Zet, Business Insider

 

 

Norsko chce postavit první lodní tunel na světě Foto: Norský pobřežní úřad

reklama

Další články

 1. Severní Korea testovala nový raketový motor

  Společnost ·

  Severní Korea provedla test nového raketového motoru. V neděli to agenturám Reuters a AFP oznámily severokorejská média. Zkoušce, která podle státních médií KLDR zname…

 2. Ve věku 84 let zemřel kardinál Miloslav Vlk

  Společnost ·

  Ve věku 84 let v sobotu zemřel kardinál Miloslav Vlk. Informoval o tom pražský arcibiskup Dominik Duka. Vlk trpěl rakovinou plic s metastázami do kostí. …

 3. Rockaway kupuje knižního lidra Euromedia Group

  Byznys ·

  Investiční skupina Rockaway oznámila, že podepsala dohodu o koupi Euromedia Group, napsal dnes server E15.cz. Transakce se uskutečnila s podporou skupiny Czech Media I…

 4. Warholův portrét Maa jde do aukce v Hongkongu

  ·

  Obraz popartového umělce Andyho Warhola, který ztvárňuje předsedu Komunistické strany Číny Mao Ce-tunga, bude 2. dubna vydražen na aukci v Hongkongu. Očekává se, že by…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.