Nokia se vrátila k zisku po prodeji své mobilní divize

Finské Nokii se podařilo ve druhém čtvrtletí vrátit do černých čísel po loňské ztrátě 226 milionů eur. Její čistý zisk tak činí 2,5 miliardy eur ( asi 69 miliard korun), a to díky zisku z prodeje své divize mobilních telefonů společnosti Microsoft. 

Asi devadesát procent veškerých příjmů Nokie, která byla největším výrobcem mobilních telefonů na světě, nyní pochází z divize mobilních sítí, kde mu konkurují švédský Ericsson a čínská Huawei Technologies.

Bez započítání zisku z prodeje a ukončovaných činností byla Nokia dál ztrátová. Čistou ztrátu z běžné činnosti ale snížila na 26 milionů eur ze 113 milionů eur před rokem.

Čisté tržby skupiny klesly na 2,9 miliardy eur z 3,2 miliardy eur v loňském druhém čtvrtletí. Provozní zisk ale firma výrazně zvýšila, a to na 284 milionů eur z 12 milionů eur před rokem.

Nokia byla od 90. let největším výrobcem mobilních telefonů na světě. Z první příčky ji však předloni sesadil jihokorejský konkurent Samsung Electronics. Finské společnosti se příliš nedařilo na trhu s chytrými telefony, kde zaspala nástup konkurentů Apple a Samsung.

Loni se Nokia dohodla na prodeji divize pro výrobu mobilních telefonů firmě Microsoft, a to za cenu 5,4 miliardy eur (téměř 150 miliard korun). Dokončení transakce ohlásily podniky letos na konci dubna. Zisk z tohoto prodeje ve výši 3,2 miliardy eur podpořil finanční výsledky za poslední kvartál.

Zdroj: ČTK

Nokia se vrátila k zisku po prodeji své mobilní divize Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ukrajina schválila dekret o částečné mobilizaci

    Společnost ·

    Ukrajinský parlament dnes schválil dekret prezidenta Petra Porošenka o částečné mobilizaci, od něhož si armáda slibuje přísun nových bojovníků do jednotek operujících …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.