Německo v listopadu zaznamenalo nečekaný pokles průmyslových zakázek

Počet zakázek německých průmyslových podniků se v listopadu propadl proti předchozímu měsíci o 2,4 procenta. Snížil se více, než se očekávalo. Údaje ministerstva hospodářství tak ukazují na to, že zotavování německé ekonomiky, která v polovině minulého roku téměř skončila v recesi, zůstává křehké. 

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že v listopadu zakázky klesnou o 0,7 procenta. K výraznějšímu propadu přispěl hlavně pokles domácích zakázek, které klesly o 4,7 procenta. Zakázky ze zahraničí se snížily o 0,7 procenta.

Objem zakázek na stroje a další kapitálové statky, které podnikům slouží k další výrobě, proti říjnu klesl o více než tři procenta. Objednávky na spotřební zboží se ale zvýšily, k čemuž přispěl hlavně zájem o tyto výrobky z ostatních států eurozóny.

Ministerstvo v dnešní zprávě zároveň zpřesnilo údaje za říjen. Zakázky po zpřesnění stouply o 2,9 procenta, místo původně uváděného nárůstu o 2,5 procenta.

Německou ekonomiku, která je největší v Evropě, loni zasáhl hospodářský útlum klíčových obchodních partnerů v eurozóně. Negativní dopad měla i ukrajinská krize, která vedla k prudkému poklesu německého exportu do Ruska. Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi, když hrubý domácí produkt stoupl o 0,1 procenta po propadu v předešlém kvartálu.

 

 

Zdroj: ČTK

Německo v listopadu zaznamenalo nečekaný pokles průmyslových zakázek Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.