Německá nezaměstnanost dosáhla v březnu na nové rekordní minimum, situace se zlepšila i v EU

Nezaměstnanost v Německu se v březnu díky prosperující ekonomice snížila na 6,4 procenta a dosáhla tak nového rekordního minima. Sezonně očištěné údaje dnes zveřejnil spolkový úřad práce. Zpráva podle analytiků posiluje očekávání, že soukromá spotřeba dál podpoří růst německé ekonomiky. Statistiky o nezaměstnanosti vydal i Eurostat, podle kterého se v únoru dařilo snižovat nezaměstnanost v Evropské unii jako celku. Pokles o jednu desetinu procentního bodu na 9,8 procenta znamená nejnižší úroveň od září 2011. 

Míra nezaměstnanosti v Německu dosáhla v březnu nejnižší úrovně od sjednocení země v roce 1990. Překonala tak i očekávání analytiků oslovených agenturou Reuters. Ti předpokládali, že míra nezaměstnanosti bude stejná jako v únoru, kdy činila 6,5 procenta.

Počet lidí bez práce se v Německu snížil o 15 000 na 2,798 milionu. Analytici přitom čekali pokles jen o 12 000.

„Příznivý vývoj na pracovním trhu trvá. Souvisí to s prosperující ekonomikou a počínajícím jarním oživením,“ sdělil podle agentury DPA šéf spolkového úřadu práce Frank-Jürgen Weise.

Příznivé podmínky na trhu práce podporují spotřebitelské výdaje, které jsou důležitým motorem růstu německé ekonomiky. Její růst v loňském čtvrtém čtvrtletí zrychlil na 0,7 procenta z 0,1 procenta v předchozích třech měsících. Za oživením stála především domácí poptávka, ale také zahraniční obchod a kapitálové investice.

Míra nezaměstnanosti v eurozóně klesla v únoru o 0,1 procentního bodu na 11,3 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od května 2012. Oznámil to dnes statistický úřad Eurostat. V celé Evropské unii se nezaměstnanost snížila rovněž o 0,1 procentního bodu na 9,8 procenta, a dostala se tak nejníže od září 2011.

Eurostat odhaduje, že v celé Evropské unii bylo v únoru bez práce téměř 24 milionů lidí, z toho více než 18 milionů v zemích používajících euro. Oproti lednu se však jejich počet snížil v EU o 91 tisíc a v samotné eurozóně o 49 tisíc.

 

Zdroj: ČTK

Německá nezaměstnanost dosáhla v březnu na nové rekordní minimum, situace se zlepšila i v EU Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. IBM investuje 3 miliardy dolarů do internetu věcí

    Byznys ·

    Americká technologická společnost IBM oznámila, že založí novou divizi zaměřenou na internet věcí. V následujících čtyřech letech do ní vloží tři miliardy dolarů. Chce…

  2. McDonald's otestuje v Německu a USA dvě novinky

    Byznys ·

    Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's bude v několika provozovnách v Německu a USA testovat dvě novinky. V Německu chce začít nabízet roznášení…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.