Německý ministr financí Schäuble je připraven rezignovat

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble je kvůli neshodám spojených s řešením řecké krize připraven podat demisi. Řekl to v rozhovoru poskytnutém časopisu Der Spiegel. Kritiku způsobil zejména plán na dočasné vystoupení Řecka z eurozóny a následný odpis dluhů. 

Nikdo nemůže politiky nutit, aby jednali v rozporu se svým přesvědčením, uvedl Schäuble v rozhovoru. „Kdyby to někdo zkusil, mohl bych jít ke spolkovému prezidentovi a požádat o propuštění (z funkce),“ dodal. V rozhovoru rovněž přiznal, že se v uplynulých týdnech neshodoval s kancléřkou Angelou Merkelovou v názoru na záchranu Řecka. „To patří k demokracii, že mají lidé občas rozdílné názory,“ vysvětlil.

Tvrdě se ale Schäuble opřel do předsedy koaliční Sociálnědemokratické strany (SPD) a ministra hospodářství Sigmara Gabriela, který nedávno popřel, že by souhlasil s Schäubleho plánem na pětileté vystoupení Řecka z eurozóny. „Každá strana má své problémy,“ řekl. V koaliční vládě ale na sebe strany podle něj musí brát ohledy. „Vlastní problémy by se neměly řešit nepravdivými tvrzeními o jiných,“ dodal.

Řecký premiér Alexis Tsipras podle Schäubleho nyní chce „dělat opak toho, o co kdysi usiloval“, což prý může vzbuzovat pochyby. „Ale nyní ujištění pana Tsiprase důvěřuji,“ dodal.

V páteční debatě v německém Spolkovém sněmu, který předcházel hlasování o zahájení jednání s Řeckem, ministr financí obhajoval svůj dosavadní postup během řecké krize i návrh na dočasný Grexit, tedy vystoupení Řecka z eurozóny. Současná dohoda je podle něj posledním pokusem o řešení problému: „Jsem přesvědčen, že toto řešení může fungovat.“

V souladu s očekáváním sněm v pátek schválil zahájení jednání s Řeckem o záchranném programu drtivou většinou. Proti se ale postavilo 60 poslanců Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové a její sesterské Křesťanskosociální unie (CSU), což představuje téměř pětinu společné frakce.

 

Zdroj: ČTK

Německý ministr financí Schäuble je připraven rezignovat Foto: 360b / Shutterstock.com: Německý ministr financí Wolfgang Schäuble

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.