Německá Commerzbank zaplatí v USA 1,5 miliardy dolarů za porušení sankcí

Druhá největší banka v Německu Commerzbank zaplatí americkým úřadům téměř 1,5 miliardy dolarů v rámci vyrovnání sporu. Americké úřady banku obvinily z porušování sankcí vůči Iránu, Súdánů a dalším zemím a z obcházení zákonů proti legalizaci výnosů z trestné činnosti. Banka v rámci urovnání sporu také propustí pět vedoucích pracovníků. Dohodnutá pokuta výrazně snižuje loňský zisk banky.  

Americké úřady obvinily Commerzbank, že ve Spojených státech nejméně v letech 2002 až 2008 vědomě prováděla transakce podle pokynů subjektů podléhajících americkým sankcím. Úřady rovněž tvrdí, že banka nedodržovala americké zákony požadující zjišťování a hlášení podezřelých transakcí.

Commerzbank uvedla, že kvůli dohodě o vyrovnání musí přepracovat hospodářské výsledky za loňský rok. Sjednaná částka je totiž vyšší než rezerva, kterou si na ni banka vytvořila. Commerzbank musí zaúčtovat dodatečné náklady ve výši 338 milionů eur (asi devět miliard Kč), což jí sníží loňský zisk na 264 milionů eur z původně ohlášených 602 milionů eur.

 

 

Zdroj: ČTK

Německá Commerzbank zaplatí v USA 1,5 miliardy dolarů za porušení sankcí Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.