Nizkonákladové aerolinky Wizz Air zvýšily v loňském roce zisk o 62 procent

Nízkonákladové letecké společnosti Wizz Air Holdings stoupl v loňském finančním roce čistý zisk o 67 procent. Další růst očekávají maďarské aerolinky i v letošním roce. Informace zveřejnily ve své první výsledkové zprávě od vstupu na londýnskou burzu. 

Čistý zisk společnosti za 12 měsíců do konce března dosáhl 146 milionů eur (čtyři miliardy korun). V předešlém finančním roce Wizz Air hospodařil se ziskem 87 milionů eur.

Wizz Air se považuje za největšího nízkonákladového přepravce ve střední a východní Evropě. Jeho flotila v současnosti čítá 59 strojů. Společnost, která zahájila provoz v roce 2003, obsluhuje především trasy ve střední a východní Evropě. V uplynulém finančním roce přepravila 16,5 milionu cestujících, o 18 procent více než v předešlém období. V únoru vstoupila na londýnskou burzu.

Společnost ve středu uvedla, že k vyššímu zisku jí pomohlo snižování nákladů a rozšiřování sítě a kapacit v klíčových oblastech ve střední a východní Evropě. Doufá, že stejná strategie jí pomůže k vyššímu zisku i v tomto roce. V něm společnost předpokládá zisk před zdaněním mezi 165 a 175 miliony eur.

Česká republika je jednou z 12 zemí střední a východní Evropy, kde mají aerolinky Wizz Air nyní základnu. K letošnímu březnu měly na českém trhu nízkonákladových přepravců podíl 14,5 procenta, což jim podle údajů ve firemní výsledkové zprávě zajistilo druhé místo za britským rivalem EasyJet. Jeho podíl činil více než 29 procent.

 

Zdroj: ČTK

 

Nizkonákladové aerolinky Wizz Air zvýšily v loňském roce zisk o 62 procent Foto: Senohrabek / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Čínská měna již není podle MMF podhodnocená

    Byznys ·

    Čínská měna již není podhodnocená, Peking by však měl podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) urychlit přechod k volně plovoucímu měnovému kurzu. Čína byla dlouhou do…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.