New Jersey žaluje Volkswagen kvůli emisnímu skandálu

Americký stát New Jersey zažaloval německou automobilku Volkswagen i její luxusní divize Audi a Porsche kvůli skandálu kolem falšování testů emisí. Stal se tak již čtvrtým státem USA, který v souvislosti s tímto skandálem podnikl právní kroky.

Generální prokurátor New Jersey John Hoffman obvinil Volkswagen z klamání spotřebitelů a z porušování zákonů o čistotě ovzduší. Žaloba požaduje, aby automobilka kromě pokut za údajné porušování zákonů zaplatila rovněž odškodné zákazníkům, napsala agentura Reuters.

„V uplynulém desetiletí se Volkswagen angažoval v jednom z největších podvodů v historii automobilového průmyslu,“ tvrdí žaloba. „Vyvinul a distribuoval sofistikovaný software, aby se vyhnul emisním předpisům, klamal regulátory o skutečném ekologickém dopadu svých vozů a klamal spotřebitele o výrobcích, které propagoval jako údajně šetrné k životnímu prostředí,“ dodává.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) loni v září Volkswagen obvinila, že u vozů s naftovými motory používal software umožňující při testování skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. Volkswagen pak přiznal, že software umožňující manipulovat s testy emisí instaloval do milionů aut po celém světě. Počátkem letošního roku podalo americké ministerstvo spravedlnosti na Volkswagen kvůli těmto manipulacím civilní žalobu.

 

 

Zdroj: ČTK

New Jersey žaluje Volkswagen kvůli emisnímu skandálu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.