Největší úniky dat v historii, Paradise Papers obsadily druhou příčku

Na veřejnosti se objevila nová rozsáhlá databáze dokazující toky peněz na daňové ráje. Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo dokumenty zvané jako Paradise Papers. Konkrétně pak jde o 13,4 milionů dokumentů o velikosti 1,4 terabytů, které povětšinou pochází ze dvou velkých firem - bermudské Appleby a singapurské Asiaciti Trust. Jaký rozsah tento únik představuje v porovnání s podobnými případy, jako bylo například Panama Papers? Více o tom referoval portál Statista.com ve své infografice. 

Paradise Papers šlape na paty dalšímu pozoruhodnému úniku dat. Jde o dosud největší únik zvaný jako Panama Papers. K uvolnění 11,5 milionů dokumentů (11,5 terabytů) o daňových rájích došlo v loňském roce. Paradise Papers představují proti tomu s ohledem na svůj rozsah zanedbatelný únik informací. Otázkou je, jaké skutečnosti ještě vyplují napovrch. 

Panama Papers ve spojitosti se svojí velikostí byly skutečně ojedinělým únikem. Ve srovnání s odhalením amerických diplomatických dat ze strany WikiLeaks v roce 2010 šlo v případě Panama Papers o 1500 krát více uniklých dokumentů.

Nezisková mediální společnost, zveřejňující utajované vládní a korporátní dokumenty, WikiLeaks, odhalila 28. listopadu 2010 předním světovým médiím v Londýně, New Yorku, Berlíně, Madridu a Paříží 251 287 diplomatických dokumentů. Nejčastěji šlo o americké depeše/kabelogramy. Na základě těchto dokumentů došlo například ke zjištění, že američtí diplomaté prováděli špionáž proti vedení OSN a využívali velvyslanectví pro budování globální špionážní sítě. 

Aktuální uvolnění dokumentů Paradise Papers představuje historicky druhý největší únik dat. V oku bouře se nyní ocitla firma Appleby, která popírá jakékoli nelegální činnosti s ohledem na sebe samotnou i na své klienty.

Zdroj: Statista

Nově uniklé dokumenty nicméně odhalily, že daňových rájů využívají i velké firmy, jako jsou Apple, Nike, McDonald´s, Walmart, Siemens, Uber, Yahoo nebo Allianz. Na seznamu se objevila i britská královna Alžběta II. nebo americký ministr obchodu Wilbur Ross.

Dalším nepříjemným otázkám musí čelit vysocí představitelé sociálních sítí Twitter a Facebook. Dvě ruské státní organizace (Gazprom Investholding a VTB Bank) s úzkými vazbami na ruského prezidenta Vladimira Putina přispěly finančně významnou mírou Facebooku a Twitteru. Tento obchod měl konkrétně zprostředkovat zeť a starší poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner. Informaci přinesl deník The Guardian a odkazem na únik finančních dokumentů z daňových rájů nazvaných jako Paradise Papers. Více o tom jsme psali ZDE

 

 

Zdroj: Statista, Zet

Největší úniky dat v historii, Paradise Papers obsadily druhou příčku Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.